Csodás égi jelenség lesz látható

Fényes tűzgömböket figyelhetnek meg áprilisban az érdeklődők – érkezik a Lyrida-meteorraj, a tavaszi csillaghullás maximuma április 22-én hajnalban figyelhető meg.

WA
2012. 04. 02. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján olvasható, a Lyridák a Perszeidák mellett egy igen jelentős meteorraj. Első említése valószínűleg Kr. e. 687-ből, Kínából származik, amikor a korabeli leírás szerint „eső módjára hullottak a csillagok”. A C/1861 G1 (Thatcher-) üstökösből származó törmelék alkotta raj maximuma 22-én hajnali 2–3 óra közé várható, ekkor radiánsa 75 fokos magasságban tartózkodik. Szerencsés módon az egynapos holdsarló nem zavarja a megfigyeléseket.

A raj meglehetősen ingadozó aktivitást produkál, 14 és 23 közötti ZHR-értékekkel (a ZHR az egy óra alatt ideális körülmények között megfigyelhető rajtagok száma, ha a radiáns a zenitben áll). Harminc éve, 1982-ben például körülbelül 90-es ZHR-értéket is produkált a raj, 1803-ban pedig még egy ennél is intenzívebb hullást jegyeztek fel. A maximum igen éles csúcsként jelentkezik, időtartama mindössze 32 óra.

Bolygók sokasága figyelhető meg áprilisban az esti égbolton. „Bár a Jupiter lassan eltűnik az esti szürkületben, az esti–éjszakai égbolt további három planéta megfigyelésére kiválóan alkalmas.”

A nyugati horizont felett látható Vénusz a hónap végén éri el legnagyobb fényességét, miközben fázisa a március 30. körüli fél-Vénuszról (dichotómia) fokozatosan csökken. Az egyre vékonyabb sarlót mutató bolygó keringése során közeledik földünkhöz, így látszó átmérője erőteljesen növekszik.

Mindez a június 6-án bekövetkező Vénusz-átvonulás előjátéka, amelyhez hasonlót 2004-ben figyelhettünk meg – a következőre viszont egészen 2125-ig kellene várni.

Belső bolygószomszédunk megfigyelése után a nyugati égboltról a keleti–délkeleti horizont fölé tekintve egész éjszaka kényelmesen megfigyelhetjük a távolodóban levő Marsot, míg a távcsöves bemutatók igazi sztárja, a gyűrűs bolygó esti megfigyelési időszaka még csak most kezdődik. A Szaturnusz 15-én kerül szembenállásba a Nappal, amely napon egyúttal eléri maximális fényességét és átmérőjét is.

„A csodaszép bolygó – a Marshoz hasonlóan – egész este–éjszaka kiválóan megfigyelhető” – hangsúlyozza az MCSE hírportálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.