A Johns Hopkins Egyetemen egypetéjű ikerpárok ezreinek adatait felhasználva fejlesztettek ki egy betegség-előrejelző modellt. Kiderült, hogy a közös genetikai állomány ellenére az ikerpárok tagjainál gyakran más-más betegségek jelentkeztek.
Összesen 24 betegséget vizsgáltak, amelyek között több típusú rákbetegség, szívbetegség, diabétesz és Alzheimer-kór volt. „A legjobb esetben is az emberek többségének csak annyit lehetne mondani, hogy legalább egy betegségre némiképp emelkedett kockázata van” – magyarázta Bert Vogelstein rákgenetikus, a tanulmány vezető szerzője.
Közlése szerint egy negatív genetikai teszt nem jelenti azt, hogy a betegséget biztosan nem kapja meg valaki – csupán annyit, hogy az illetőnek nincs arra nagyobb kockázata, mint a népesség átlagának. A rákos daganatok például tipikusan nem öröklött gének, hanem később bekövetkező mutációk miatt alakulnak ki – emelte ki Vogelstein. Sok más gyakori betegséget az életmód és a környezet befolyásol, ezért ezekre nagyobb hatással van az, hogy ésszerűen étkezzünk, mozogjunk és más bevált megelőzési módokkal éljünk.
A tudósok ma teljes genomokat térképeznek fel, főként kutatási célokra. Vizsgálják például, hogy az egyes genetikai mutációk jelenléte miként befolyásolja bizonyos betegségek előfordulási kockázatát. Más betegségek a genetikai elemzés segítségével követhetők nyomon egy családon belül, viszonylag ritkán fordulnak elő azonban olyan betegségek, amelyek egy adott génhibára vezethetők vissza. Még abban az esetben is, ha a teljes géntérképezés genetikai magyarázatot nyújtana egy betegségre, felmerül a gyógyíthatóság kérdése. A betegségek túlnyomó többségének kialakulása azonban sok géntől, több tényezőtől függ. Vogelstein csoportja a megállapításokat a Science Translational Medicine című szakfolyóirat hétfőn megjelent számában tette közzé.

Online ügyintézés: A jövő most van!