Charles Hendry energetikai államminiszter májusi izlandi látogatását felhasználja arra, hogy megvitassa hazája csatlakozását az izlandi geotermikus energiához. „Aktív párbeszédet folytatunk a programról az izlandi kormánnyal, amely nagyon érdeklődik iránta” – közölte a miniszter a The Guardian brit napilappal.
A fejlesztés részeként megépülne a világ leghosszabb – 1000-1500 kilométeres – tenger alatti nagyfeszültségű kábele. Hendry már találkozott ez ügyben az izlandi országos energiahálózatot üzemeltető cég vezetőjével.
Az összeköttetés egy megújuló energiaforrásokra alapuló európai energia-szuperhálózati program része lenne, amelybe bevonnák az Északi-tenger szél- és hullámenergiáját és a kontinens déli részéről és Észak-Afrikából származó napenergiát is.
Már létezik két nemzetközi összeköttetés Nagy-Britannia és Franciaország, illetve Hollandia között, de kilenc további építés, tervezés alatt áll, illetve megvalósíthatósági tanulmány része. 2012 őszén elkészül a kapcsolat Írország és Wales között: Írország atlanti-óceáni partvidékéről érkezik majd a szélenergia a brit otthonokba – olvasható a brit napilap online kiadásában. Építés alatt áll még a Brit-szigeteket Franciaországgal, Belgiummal és Norvégiával összekötő vezetékrendszer is.
Az izlandi az egyike az energiahálózat öt további tervezett összeköttetésének, a hálózat teljes kiépülése révén kívánja Nagy-Britannia biztosítani energiafelhasználásának egyharmadát.
Nagy-Britannia egész története során önálló volt az energiaellátásban, ám az északi-tengeri kőolaj- és földgázkészletek kimerülésével, a széntüzelés betiltásával energiaimportra szorul.

Fontos, új szerepet kaphatnak a magyar gyógyszertárak a járványok elleni védekezésben