Kalózok szállják meg a legendás hajót

A floridai St. Augustine városa felé veszi az irányt a hét végén a hírhedt HMS Bounty mása.

BL
2012. 04. 24. 7:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érdeklődők április 27. és 29. között láthatják, illetve járhatják be a legendás hajó mását némi „kalózkodással” fűszerezve. A Mutiny with the Bounty (Lázadás a Bountyval) elnevezésű program ugyanis a helyi Pirate & Treasure Museum, valamint a város alapításának 450. évfordulója alkalmából életre hívott St. Augustine 450th Commemoration nevű kezdeményezés közös projektje – olvasható a http://staugustine.com internetes oldalon.

A replikát, amely most először veszi az irányt a floridai St. Augustine városa felé, a Marlon Brando főszereplésével készült Lázadás a Bountyn (Mutiny on the Bounty) című 1962-es amerikai kalandfilm számára készítették. A hajó azóta számos dokumentumfilmben szerepelt, valamint A Karib-tenger kalózai 2. – Holtak kincse című amerikai moziban is láthatta a közönség.

„Ez a város rendkívül gazdag történelemmel büszkélkedhet – mondta Tracie Simonin, a HMS Bounty illetékese. – A Bounty sosem járt még St. Augustine városánál, és szeretnénk minél több új, valamint érdekes helyre eljuttatni.” A Bounty első – és utolsó – útja Tahitire vezetett. A hajó tíz hónap után érkezett meg a paradicsomi szigetre, ahol a legénység öt hónapon át élvezhette a kellemes időjárást és a helybéli lányok társaságát. William Bligh parancsnok 1789. április 4-én adott parancsot a visszaindulásra.

Huszonnégy nappal később, Tonga közelében Fletcher Christian első tiszt vezetésével a matrózok egy része fellázadt és elfoglalta a hajót: valószínű, hogy vissza akartak térni a tahiti lányokhoz. A kapitányt és a hozzá hű 18 matrózt vízzel és élelemmel csónakba rakták, majd sorsukra hagyták őket. Bligh csodával határos módon elvergődött Timor szigetére, majd jelentette az eseményeket az admiralitásnak, amely hajót küldött a lázadók felkutatására és elfogására.

A zendülők visszatértek Tahitire. Fletcher Christian azonban egy kisebb csoporttal a távoli Pitcairn-szigetre hajózott, ahol felgyújtották a Bountyt. A Londonból érkezett büntetőexpedíció 1791-ben fogta el a Tahitin maradt lázadókat. Néhányan közülük megfulladtak, amikor a hajó zátonyra futott, a többieket bíróság elé állították. A Pitcairn-szigeten az angolok és a bennszülöttek hamar összevesztek. 1793-ban egy csetepatéban életét vesztette a kis közösséget vezető Fletcher Christian is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.