Rugónak nézte az értékes kincset

Díszes kelta aranyékszert talált fémkeresővel Észak-Írországban, Fermanagh grófságban a tőzegmocsárban egy amatőr régész; a lelet korát háromezer évesre becsülik.

WA
2012. 04. 02. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ronald Johnson, aki a kelták egyik legfontosabb ékszerére, a torquesre bukkant 2009-ben, azt hitte, hogy egy régi automobilból származó rugóra lelt. Letisztította a rejtélyes fémtárgyat, majd elrakta, s évekre megfeledkezett róla, mígnem a kincskeresők lapjában meg nem látta egy tekert aranyékszer fényképét. Ezután vitte el a leletet egy Armagh grófságbeli múzeumba – olvasható a BBC hírei között.

A 119 centiméteres csavart ékszer Kr. e. 1300 és Kr. e. 1100 között készülhetett, és 87 százalékban aranyból, 13 százalékban ezüstből áll. Értékét a British Museum szakemberei állapítják meg.

Mint Greer Ramsey, az Armagh grófságbeli múzeum szakembere rámutatott, az ékszer neve a latin torqueo (tekerni) szóból származik, utalva az ékszer eredetileg jellemző tekert formájára. Eddig 10 torques került elő Írországban, 38 pedig Nagy-Britanniában. A vezetők, harcosok és előkelő nők ékszere volt, néha karkötőként, néha nyakperecként viselték. A most előkerült ékszerről a tekintélyes méreteiből kiindulva valószínűsíthető, hogy derékon viselhették.

Azt nem lehet tudni, hogyan került a tőzegmocsárba; előfordulhat, hogy tulajdonosa halála után temették el, de előfordulhat, hogy az isteneknek ajánlották fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.