Simonyi Károlyról nevezik el az élményközpontot

Pető Péter tájékoztatása szerint a napokban megkapták a néhai akadémikus mindkét fia beleegyezését is.

TK
2012. 04. 27. 8:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pető Péter tájékoztatása szerint a napokban megkapták a néhai akadémikus mindkét fia – Tamás és az informatikusként és űrturistaként ismert Károly (Charles) – beleegyezését is, hogy apjuk nevét kapja a terem.

A fizika és a villamosságtan világhírű tudósának, mérnökgenerációk tanárának nincsen ugyan közvetlen kötődése a városhoz, de úgy gondolták: az innováció és a tudomány olyan, világszerte ismert és elismert képviselője, aki a négy őselem témája köré szerveződött ismeretterjesztő létesítmény egyik jelképe lehet – mondta el a tanácsnok.

A 2001 őszén, 85 éves korában elhunyt tudós Győr-Moson-Sopron megyéhez viszont két ponton is kapcsolódik: Egyházasfaluban született, a negyvenes–ötvenes évek fordulóján pedig a Műegyetem soproni karának elektrotechnikai tanszékét vezette. Ekkor alkotta meg az első magyarországi magfizikai részecskegyorsítót, amelyért 1952-ben Kossuth-díjat kapott.

Simonyi Károly a Műegyetemen szerzett gépészmérnöki oklevelet, és egyidejűleg a pécsi egyetemen jogtudományi doktorátust. A Műegyetem Atomfizika Tanszékén dolgozott, ahol aktív részese volt az első Föld–Hold-radarkísérletnek. Soproni éveit követően Budapestre került, megalapította az egyetem Elméleti Villamosságtan Tanszékét és a Központi Fizikai Kutatóintézet atomfizika-osztályát.

1956-ban a kutatóintézet forradalmi bizottságának vezetőjévé választották, amiért egy év múlva el kellett hagynia az intézetet, sőt nemsokára fel kellett állnia az általa alapított tanszék vezetői székéből is. A tudományos közéletből visszavonultan is alkotott. Egyik fő műve, az azóta négy magyar és három német kiadást megért A fizika kultúrtörténete című munka ezekben az években született.

Simonyi Károly 1993 óta a Magyar Tudományos Akadémia tagja, számos hazai és nemzetközi kitüntetés tulajdonosa volt. Munkásságát a Kossuth-díj mellett Állami Díjjal, Magyar Örökség-díjjal, a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje, az MTA Aranyérme kitüntetéssel is elismerték. Elsőként nyerte el az 1996-ban odaítélt Az Év Ismeretterjesztő Tudósa címet. Tagjai sorába választotta az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.