Spanyol orvosok vezetésével zajlott a teszt, amelyben a terhességük utolsó harmadában lévő nőknek helyeztek fel szilikonból készült speciális pesszáriumot. A pesszáriumot úgy tervezték meg, hogy erősítse a megrövidült méhnyakat, így az képes legyen ellenállni a várandósság utolsó heteiben egyre növekvő tehernek. Ez az első olyan vizsgálat, amelyben az egyébként évtizedek óta alkalmazott megelőzési mód eredményességét randomizált klinikai próba keretében tesztelték.
A tanulmányba öt kórházban 15 ezer nőt vontak be, akik valamennyien ultrahangos vizsgálaton estek át a 20. és a 23. terhességi hét között. Közülük 380-nál tapasztalták a méhnyak megrövidülését, ami a koraszülés egyik előjele. A várandós nőket véletlenszerűen osztották két csoportba, az egyik 190 fős csoport tagjai pesszáriumot kaptak, míg a másik csoportba került nők nem.
A pesszáriumos csoportban 12 újszülött jött világra a 34. terhességi hét előtt (6 százalék), míg a másik csoportban 51 (27 százalék). Káros mellékhatásokról nem számoltak be a pesszáriumot viselő nők.
„Egy pesszárium felhelyezése megfizethető eljárás, nem invazív, könnyű szükség szerint elhelyezni és levenni” – magyarázta Maria Goya, a barcelonai Vall d’Hebron Egyetemi Kórház nőgyógyásza.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető