Újabb lépést tettek a vakság elleni harcban

Fényérzékelő idegsejtek átültetésével sikerült jelentősen javítani farkasvakságban szenvedő egerek látását.

LM
2012. 04. 19. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az átültetett sejtek, a pálcika típusú fotoreceptorok nélkülözhetetlenek a kevés fényben való látásban. A sejteket bébiegerek retinájából nyerték, majd olyan felnőtt állatok szemébe ültették be, amelyek egyáltalán nem rendelkeztek azokkal.

„Ez az első bizonyíték arra, hogy a fotoreceptorsejtek beültetése megfelelő kapcsolatot és megjavult látást eredményezhet” – hangsúlyozta Robin Ali kutatásvezető, a University College London munkatársa. A kutatócsoport 30-40 ezer sejtet ültetett át minden egyes kísérleti állat szemébe, majd agyi képalkotó eljárással ellenőrizték és igazolták, hogy a látókéreg reagált a fényimpulzusokra.

Viselkedési tesztek

Ez még nem egyértelmű bizonyíték arra, hogy az egerek valóban látnak, ezért viselkedési teszteket is végeztek velük. Még farkasvakságuk idején megtanultak az állatok kijutni egy jelekkel ellátott medencéből – világosban. Amikor lekapcsolták a fényforrást, az egerek nem tudták követni a jeleket, és csak körbe-körbe úsztak. A sejtátültetést követően azonban sikeresen kiúsztak a korábban farkasvakságban szenvedő kísérleti egerek is.

Embergyógyászat

Ali rámutatott, hogy a nyugati világban előforduló vakság jelentős többségét a fotoreceptorsejtek hiánya okozza, ezért a módszer ígéretes lehet az embergyógyászatban. A klinikai tesztek megkezdésére a kutató öt éven belül nem számít, arra azonban igen, hogy egyre többet tudunk meg erről az állapotról, és arról, mi lehet a legmegfelelőbb kezelési módja. A tanulmányt a Nature tudományos magazin legutóbbi számában tették közzé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.