A csoport az úgynevezett sötét anyag létére keresett igazolást, amelyről úgy vélik a tudósok, hogy az Univerzum tömegének 23 százalékát teszi ki, azonban sem szabad szemmel, sem a jelenleg létező csillagászati eszközökkel nem figyelhető meg. Detektálása áttételes módon történhet, abból a gravitációs vonzásból, amelyet más jelenségekre kifejt. Az ESO csillagászai arra számítottak, hogy bizonyítékot találnak a Nap körül örvénylő sötét anyag létére, miután a Tejút több mint négyszáz csillagának mozgását feltérképezték. Közleményük szerint azonban nem találtak semmit.
„Az általunk számított tömeg mennyisége jól egyezik azzal, amit látunk – a csillagokat, a port és a gázokat együttesen – a Nap körüli régióban – magyarázta Christian Moni Bidin kutatásvezető, a chilei Concepción Egyetem munkatársa. – Ez azonban nem hagy teret többletanyag, a sötét anyag számára, melyet vártunk volna. Előzetes kalkulációink azt mutatják, hogy világosan fel kellett volna bukkannia a méréseinkben. De egyszerűen nem volt ott!”
A kutató hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az új eredmények ellenére egyértelmű, hogy a Tejút nyilvánvalóan sokkal gyorsabban forog, mint amit a látható anyag önmagában indokolna. „Ha tehát a sötét anyag nincs jelen ott, ahol számítottunk rá, akkor a hiányzó tömeg problémájára új megoldást kell találnunk. Eredményeink ellentmondanak a jelenleg elfogadott modelleknek. A sötét anyag rejtélye csak még titokzatosabb lett” – értékelte a tapasztaltakat.
A kutatócsoport a chilei Atacama-sivatagban található La Silla Obszervatórium 2,2 méteres teleszkópja segítségével végzi megfigyeléseit.