A földhöz „ragadt” a Dragon + Kép

Műszaki okok miatt megszakították szombaton a floridai Cape Canaveral állomáson a történelem első magánűrhajójának a világűrbe történő felbocsátását.

WL
2012. 05. 19. 10:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ember nélküli Dragon (Sárkány) űrkapszulát a kaliforniai Space Exploration Technologies (SpaceX) magánvállalat juttatta volna a világűrbe egy Falcon 9 hordozórakétával. Mind a rakétát, mind pedig az űrkapszulát ez az amerikai cég tervezte.

A közép-európai idő szerint 10.55-re előirányzott szombati felbocsátás során a visszaszámlálást az utolsó másodpercben leállították, mert a számítógép az egyik alacsonyabb fokozatú rakéta hajtóművében a normálisnál magasabb nyomást észlelt.

Ha ki tudják javítani a hibát, legközelebb jövő héten kedden próbálják meg újra elindítani az űrhajót.

A tervek szerint az űrhajó csatlakozott volna a nemzetközi űrállomáshoz (ISS), ahová Don Pettit amerikai űrhajós fogta volna be egy robotkarral. A Dragonnal 521 kilogramm hasznos terhet – egyebek között élelmiszert, laptopokat és elemeket – szándékoztak az ISS-re juttatni. További feladata, hogy az űrállomásról 660 kilogramm rakományt hozzon vissza a Földre.


A Dragont eredetileg február 7-én bocsátották volna fel az űrbe, de ezt akkor elhalasztották, mert a szakembereknek több időre volt szükségük az űrállomáshoz való kapcsolódást biztosító program teszteléséhez. Az újabb időpontot a SpaceX az amerikai űrhivatallal (NASA) közösen tűzte ki.

A NASA az űrsiklók kivonása után a magánszektorhoz fordult segítségért, több százmillió dollárral támogatva annak fejlesztéseit. A lehetőséggel élni kíván a Sierra Nevada, a Blue Origin, az Orbital és a Boeing is. A vetélytársak közül a SpaceX volt az első, amely 2010. december 9-én képes volt egy űrhajót Föld körüli pályára állítani, majd onnan biztonságosan visszahozni. A NASA 1,6 milliárd dollár értékű szerződést kötött a vállalattal űrhajósoknak és hasznos rakományoknak az ISS-re juttatása céljából.

A NASA az űrsiklók kiselejtezése óta az orosz Szojuz űrhajókkal küld fel űrhajósokat a nemzetközi űrállomásra, fejenként 56 millió dollárért. A SpaceX számításai szerint ez a költség az ő esetében ennek kevesebb mint felét, 20 millió dollárt fog kitenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.