Az atomerőművek bezárása komoly problémákat okoz Japánnak

Növekszik Japán üvegházhatású gázkibocsátása, ha olaj- és földgáztüzelésű erőművekkel tölti ki az atomerőművek leállításával okozott rést az energiatermelésben.

WL
2012. 05. 04. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az atomreaktorok éveken át Japán energia- és klímaváltozás-politikájának alapkövei voltak. Az ország atomerőművekkel akarta csökkenteni szén-dioxid-kibocsátását, azonban a tavalyi fukusimai katasztrófa nyomán megváltozott az ország energiapolitikája. Napjainkban kérdéses, hogy egyáltalán milyen arányt képviselnek majd az atomreaktorok az ország energiaellátásában.

A környezetvédelmi minisztérium szerint Japán több mint 15 százalékkal több üvegházhatású gázt fog kibocsátani az idei költségvetési évben, mint 1990-ben, ami bázisévnek számít az emisszióval kapcsolatos számításoknál. A kibocsátás tavaly közel állt az 1990-es szinthez.

Egyre kétségesebb, hogy Japán képes lesz-e megfelelni a 2009-es koppenhágai klímaegyezménynek, miszerint 2020-ra az 1990. évi szinthez képest 25 százalékkal csökkenti emisszióját.

Szakértők szerint a megoldást Japán számára a német modell követése jelentheti. Németország energiapolitikája a fukusimai események után az atomreaktorok ellen fordult, és a megújuló energiák támogatását célozta meg. Nyolc atomerőművét leállította, a maradék kilencet pedig 2022-ig fogja bezárni. Eddig 2 százalékkal nőtt az ország szén-dioxid-kibocsátása az előző évhez, és 26,5 százalékkal 1990-hez képest. A tervek szerint a zöldenergia fogja kitenni az energiatermelés 35 százalékát 2020-ra, 2050-re pedig elérheti a nyolcvan százalékot is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.