Az edinburghi, cambridge-i és zürichi egyetem munkatársainak együttműködésében zajló projektben úgy találták, hogy a sárga mongúznak is nevezett állatok közel felénél jelen vannak a beltenyészet jelei.
A Molecular Ecology című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a rókamanguszták (Cynictis penicillata) kölykei közül kisebbek és világosabb színűek azok, amelyek beltenyészet eredményeként jöttek világra, és ezek kisebb eséllyel maradnak életben a szigorú életkörülmények között, mint társaik.
Megfigyeléseiket a Kuruman rezervátum területén folytatták le, ahol feljegyezték minden egyes rókamanguszta születését és halálát, megmérték az újszülött kölykök súlyát, méreteit, és mintát vettek tőlük DNS-elemzéshez. Kiderült, hogy a vizsgálatba bevont sárga mongúzok 44 százalékának DNS-ében jelen voltak a beltenyészet jelei.
Ezek a sivatagi emlősök legfeljebb ötven egyedből álló klánokban élnek, az utódnevelésben a többi felnőtt egyed is segít a szülőknek. A kutatók úgy találták, hogy a közeli rokonok között a rókamangusztáknál sincs beltenyészet, ám az egymást kevésbé jól ismerő távolabbi rokonok között előfordul.
Az Edinburghi Egyetem szakemberei szerint a kutatási eredmények felvetik annak lehetőségét, hogy más társasági életet kedvelő emlősöket – a mongúzok más fajait, a prérifarkasokat vagy egyes majomfajokat – hasonlóan érinthet a beltenyésztés – számolt be róla a tanulmányt ismertető BBC hírportálja.
Kisebbek és világosabbak a beltenyészettől
Beltenyészet miatt csökkennek a délnyugat-afrikai Kalahári sivatagban klánokban élő mintegy kétezer rókamanguszta túlélési esélyei.
2012. 05. 29. 11:40
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!