Amerikai kutatók több mint kétszáz gleccser adatait gyűjtötték össze a 2000 és 2010 közötti időszakra vonatkozóan. Az elemzéshez használt felvételeket kanadai, német és japán műholdak készítették. „Eddig átlagosan 30 százalékos gyorsulást látunk tíz év alatt” – foglalta össze Twila Moon kutatásvezető, a seattle-i Washington Egyetem munkatársa.
Ez az érték jóval alacsonyabb az ugyanerre az évtizedre vonatkozó, korábbi prognózisoknál, amelyek között a grönlandi gleccserek százszázalékos gyorsulását jósló tanulmány is volt. A tengerbe kerülő, megolvadt jég közvetlen hatással van a globális tengerszintre. A gleccserek jelentik a legfontosabb elemét annak a szállító mechanizmusnak, amely a jeget a szárazföld belsejéből – például Grönlandról és az Antarktiszról – az óceánba juttatja. Minél gyorsabb a jégfolyam, annál nagyobb mennyiségű jég és olvadékvíz kerül a tengerbe.
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták a jövőre vonatkozó előrejelzések bizonytalanságát, hiszen „a vizsgált tízéves szakasz túl rövid a hosszú távú viselkedés valódi megértéséhez”. „Még lehetnek olyan jövőbeli események, amelyek nagy növekedést okozhatnak a gleccserek sebességében” – tette hozzá Ian Howat, az Ohiói Állami Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője.

A pénteki csúcsforgalomban ismét elesett az M3-as autópálya egy baleset miatt