Örökletes a családon belüli erőszak?

A családon belüli erőszak örökletes – legalábbis a patkányoknál svájci kutatók szerint.

WA
2012. 05. 03. 6:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ETH Lausanne kutatói vizsgálataik során megállapították, hogy a fiatalkorukban stresszélményt megélt patkányok később gyakrabban támadják meg nőstény párjukat, mint a stresszhatásnak nem kitett egyedek. A viselkedésminta pedig öröklődik a hímek utódainál.

Az erőszakos férfiakkal, illetve áldozataik tüneteivel húzható párhuzam meglepő – írja Maria Isabel Cordero, a Brian Mind Intézet kutatója és munkatársai a Translational Psychiatry című szaklapban.

A tudósok a patkányokat annak vizsgálatához választották modellnek, hogy vajon a biológiai tényezők felelősek-e azért, hogy az erőszakoskodók fiai gyakran ugyanúgy családon belüli erőszakot követnek el. A jelenség gyakran figyelhető meg embereknél is, a feltételezések szerint oka a kulturális környezet hatása és a szerepmodellek szociális megtanulása.

A kísérletben részt vevő patkányokat a kutatók stresszhelyzetnek tették ki fiatalkorukban – stresszt jelent számukra a rókaszag és a magasság. Felnőve ezek az állatok lényegesen gyakrabban támadtak nőstény párjukra, mint a stressz nélkül felnőtt egyedek.

Sem a kultúra, sem a szociális tanulás nem befolyásolhatta ezeket az állatokat, mivel a megélt stressz idején egyedül voltak. Ezért a szakértők következtetése szerint olyan biológiai faktorok játszhattak szerepet, amelyeket a kellemetlen gyerekkori élmények váltottak ki.

A legérdekesebb jelenség akkor mutatkozott meg, amikor az erőszakos patkányok utódai felnőttek. A hím utódok ugyanis ugyanolyan agresszív viselkedést tanúsítottak párjukkal szemben, holott semmiféle kapcsolatuk nem volt apjukkal, és stresszt sem éltek át személyesen.

A bántalmazott nőstények tünetei hasonlóak voltak, mint a szintén családon belüli erőszakon átesett nőké: félelem, a depresszió jelei, súlyveszteség és a stresszhormon megnövekedett szintje.

Bár a kutatók óva intenek attól, hogy a patkányok viselkedéséből bárki az emberekre vonatkozó következtetéseket vonjon le, a családon belüli erőszak pszichológiai vizsgálati területének kiterjesztését szorgalmazzák. Mint írják, „a stressz által keltett ördögi körben figyelembe kell venni és kutatni kell a biológiai faktorokat is”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.