A puma a kondorkeselyű legjobb barátja

Ritka madarak túlélését biztosítják zsákmányuk maradéka által a pumák. Ez a pozitív ökológiai tényező általában kimarad a nagymacskák értékeléséből.

WL
2012. 06. 15. 6:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a pozitív ökológiai tényező általában kimarad a nagymacskák értékeléséből – figyelmeztetett Lawrence Mark Elbroch és Heiko Wittmer, a Kaliforniai Egyetem (Davis) kutatói a Biology Letters című folyóiratban. Mint rámutatnak, gyakran csak az hangzik el, hogy a pumák kilövésével növelni lehet veszélyeztetett zsákmányállataik számát, ezenkívül az ember és a háziállatok biztonságáról esik még szó.

A kutatók Patagónia Chilére eső középső részén kilenc pumát láttak el GPS-jeladóval – írja a Der Spiegel című német hetilap internetes kiadása. A nagymacskák helyzetéről kétóránként érkezett jelentés, 45-421 napon át. Ezenkívül felmérték az állatok zsákmányait. Fogságban élő nagymacskák fogyasztási szokásait és a jeladós pumák zsákmánynál töltött idejét alapul véve a szakemberek kiszámították, hogy mennyit fogyasztottak belőlük.

A pumák átlagosan fejenként bő hat zsákmányállatot ejtettek el havonta, összesen 350 patást és 83 apró gerincest a vizsgált időszakban. Egy számítógépes program segítségével a kutatók kiszámolták, hogy ebből mennyit fogyasztottak el maguk a pumák, és mennyit hagytak meg a dögevőknek. Segítők figyelték meg és vették filmre, vagy a nyomok alapján azonosították, hogy milyen állatok környékezték meg a tetemeket.

Az elejtett patások 43 százalékát keresték fel kondorkeselyűk, rajtuk kívül tizenegy további dögevő gerincest dokumentáltak, köztük hollókeselyűt, Culpeo pamparókát, patagóniai bűzösborzot, bóbitás karakarát. A kutatók számításai szerint az 1100 négyzetkilométeres területen havi 2553 kilogramm „hússzállítmány” érkezik a dögevőknek. És ez óvatos becslés, mivel az „átutazóban lévő” pumák zsákmányait nem számították bele.

A 100 négyzetkilométerre eső 232 kilóval a nagymacskák több mint háromszoros húsmennyiséget hagynak hátra, mint az amerikai Yellowstone Nemzeti Park farkasai az ottani számítások szerint, annak ellenére, hogy azok jóval sűrűbben lakják a területet. Ennek a magyarázata az, hogy a farkasfalkának könnyebb egy ültő helyében szőröstül-bőröstül felfalni a zsákmányt, mint a magányos pumának. Ezenkívül a macskafélék sokkal inkább kerülik a dögevőkkel való konfliktusokat, mint a farkas – írják a kutatók. A puma haszonértékét ehhez képest egyelőre alig veszik figyelembe a hatóságok és a döntéshozók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.