Az öncsokítással jobb harcosokká válnak a pókok

A párzás sokszor öncsonkítással végződik a hím pókok számára, ám a ”férfiatlanított” rovarok harciasan védelmezik a megtermékenyített nőstényt.

TK
2012. 06. 13. 20:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több pók, de egyéb rovarok hímjei is nagy kockázatot vállalnak párzáskor. A Nephilengys malabarensis pókok esetében például a hímek 75 százalékát falják fel a nőstények, ám ha meg is ússzák párjuk halálos „ölelését”, párzáskor elveszítik egy vagy mindkét párzó szervüket – olvasható a tanulmányt ismertető LiveScience tudományos hírportálon.

A pókoknál a sperma átadása indirekt úton történik: amikor a hím kész a párzásra, egy tasakot sző, és abba helyezi ivarsejtjeit, majd a párzószervvé alakult módosult két tapogatólába, a pedipalpus segítségével „felpipettázza” a folyadékot. A párzás során a tapogató szinuszainak változtatásával a spermát a nőstény két ivarnyílása (epigynum) egyikébe fecskendezi be. A pedipalpus vége könnyen leválik, és gyakran a nőstényben marad tovább pumpálva a spermát.

Amennyiben párzás után életben maradnak, a hímek a nőstények mellett őrködnek, hogy esetleg más hímek el ne távolítsák a csonkot, és meg ne termékenyítsék párjukat. Érdekes módon az „eunuchpókok” általában győztesként kerülnek ki a küzdelemből.

A Szingapúri Nemzeti Egyetem kutatói Taicsin Li irányításával azt vizsgálták, hogy az „öncsonkításnak” az apaság biztosításán túl van-e valami egyéb haszna. E célból a Nephilengys malabarensis hímeket három csoportra osztották: az elsőben az egyik párzószervet amputálták, a másodikban mindkettőt, a harmadik, a kontrollcsoport tagjait pedig megkímélték a csonkolástól. A beavatkozás után a pókokat ecset segítségével kergették, míg a rovarok teljesen ki nem merültek.

Egy párzószerv eltávolítása 4 százalékkal csökkentette a pók testsúlyát, mindkettő amputálása nyolc százalékkal, ugyanakkor a „féleunuchok” állóképessége 32 százalékkal növekedett, míg a teljesen „férfiatlanított” pókoké 80 százalékkal.

„A nagyobb állóképességnek köszönhetően a pókok jobb harcosokká válnak, mint a teljesen ép vetélytársak” – hangsúlyozzák tanulmányukban a szerzők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.