A Francis Munier szemonkológus által kidolgozott módszer már tucatnyi gyermeken segített. Mindannyian előrehaladott retinoblasztómában, a retina rosszindulatú daganatában szenvedtek és kevés esélyük volt látószervük megmentésére.
Az eredmények magukért beszélnek: 23 gyermekből 19 teljesen felgyógyult, tehát a páciensek 83 százalékának sikerült megmenteni a szemét. A munkát és az eredményeket a British Journal of Ophthalmology című szaklapban mutatták be.
Az eljárás a kemoterápiás szer speciális befecskendezésén alapul, amelynek során megakadályozzák a tumorsejtek visszaáramlását. A tű bemeneti helyét ugyanis mínusz hetven Celsius-fokra hűtik, így elpusztulnak azok a rákos sejtek, amelyek a tű kihúzásával kikerülnének a szemből.
Radikális módszerekkel gyógyították eddig
A retinoblasztóma nagyon fiatal gyerekeknél is előfordulhat és mindkét szemet érintheti. A vérbe adott gyógyszereknek csak a korai stádiumban van hatásuk, mivel nehezen győzik le az akadályt, hogy az üvegtest belsejében lévő tumorsejtekhez jussanak.
Ez a betegség ezért gyakran csak a szemgolyó eltávolításával állítható meg. További lehetőség a besugárzás, amely bár megmentheti a szemet, de hozzájárulhat más tumorok kialakulásához.
Munier először 2011 decemberében, egy konferencián mutatta be technikáját. Azóta nemcsak páciensek, de szemsebészek is érkeznek Lausanne-ba, sok klinika is érdeklődik az eljárás iránt, amelyet az orvosi etikai bizottság és a svájci gyógyszer-engedélyezési hatóság is jóváhagyott.