A „kulcslyuksebészeti” eljárás – amelyhez kívülről mozgatott szintetikus szívbillentyűt használnak – mintegy másfél óráig tart. Két éven belül pedig széles körben is alkalmazhatják. A módszer a beteg aortabillentyűjének cseréjét teszi lehetővé. Ehhez egy mesterséges billentyűt juttatnak fel – összecsukott állapotban – katéterrel az ágyéknál lévő verőértől a szívig.
Amint a billentyű a szívbe ér, kinyílik , és ily módon könnyedén a helyére illeszthető. Ha szükséges lenne, vissza is lehet húzni vagy odébb is lehet mozdítani az eljárás során – mondta el Ian Meredith, a melbourne-i Monash Orvosi Klinika professzora.
A beavatkozáson 11 idősebb ausztrál páciens esett már át, valamennyiüknél sikerrel jártak. Az izraeli gyártmányú mű szívbillentyűt alkalmazó módszert hamarosan Nagy-Britannia, Németország, Franciaország és Ausztrália 16 kórházában próbálják ki.
Az aortabillentyű szűkülete (sztenózisa) igen gyakori probléma idősebb embereknél. Ilyenkor csökken a szívből kiáramló vér mennyisége, ami mellkasi fájdalmat és légszomjat okoz. Kezelés nélkül az emberek 50 százalékánál halált okozhat.