Indulhat a vadászat a galaxisokban

Sikeresen felbocsátották a NASA feketelyukvadász űrteleszkópját, a NuSTAR röntgencsillagászati műholdat szerdán.

WL
2012. 06. 13. 21:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 165 millió dolláros NuSTAR-t (Nuclear Spectroscopic Telescope Array/ Nukleáris Spektroszkóp-távcsőrács) egy Pegasus XL hordozórakétán juttatták pályára. A rakétát a röntgencsillagászati műholddal együtt egy L-1011 Stargazer repülőgép vitte fel körülbelül 12 kilométeres magasságba, ahol leválasztották róla a Pegazust.

Az 550 kilométeres magasságban keringő NuSTAR röntgencsillagászati „szemei” segítségével fekete lyukakra és egyéb egzotikus kozmikus röntgenforrásokra fog vadászni más galaxisokban. A röntgentartomány nagyobb energiájú, a gammasugárzáshoz közelebbi tartományában lévő, úgynevezett kemény röntgensugárzási forrásokat keresi majd, azt kutatva, hogyan formálódnak és növekednek a fekete lyukak, valamint azt, hogy ezek a folyamatok miként hatnak az otthonukként szolgáló galaxisokra.

Az űrteleszkóp a fekete lyukak legbelsőbb régióit vizsgálja, ahol a forró anyag csaknem a fény sebességére gyorsul fel,nagy energiájú röntgensugárzást bocsátva ki. Ezekben a térségekben a fény is megtörik és eltorzul a fekete lyukak rendkívül erős gravitációjának betudhatóan.

A NuSTAR a szupernóvák maradványait is kutatja, hogy a tudósok bővítsék az atomok képződésével kapcsolatos ismereteiket, valamint megfigyeli az aktív galaxismagok szélsőséges környezetét. A várakozások szerint az új űrteleszkóp felvételei tízszer élesebbek lesznek, mint a jelenleg működő röntgencsillagászai műholdak képei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.