A tanulmányhoz 17 afrikai és ázsiai elefántot vizsgáltak brit, kanadai, amerikai, ausztrál és német állatkertekben. A kutatási eredményeket az elefántok állatkerti tenyésztési programjában használják fel. Imke Lueders, a berlini Leibniz Intézet munkatársa a BBC hírportáljának elmondta, hogy az új megállapítások ismeretében pontosabb elképzelésük van arról, miként lehet fenntartani a megtermékenyült elefántnál a vemhességet.
Az elefántok jelentős közösségi életet élnek, intelligenciájuk a nagymajmokhoz és a delfinekhez hasonlóan magas. Utódaik kihordási ideje valamennyi állat közül a leghosszabb, 680 nap. Borjaik agya a születéskor igen fejlett, erre azért van szükségük, mert gyorsan fel kell ismerniük a csorda összetett szociális rendszerét és meg kell tanulniuk ügyes ormányuk segítségével táplálkozni.
A fejlett ultrahangos technikák mára lehetővé tették, hogy a korábban titokzatosnak tartott, akár 22 hónap hosszúságú vemhesség minden részletét nyomon követhessék. Mint Lueders elmondta, a hosszú vemhesség egy eddig nem ismert, egy állatfajnál sem tapasztalt hormonális mechanizmusnak köszönhető.
Az elefánt ovulációját a luteinizáló hormon (LH) két lökete váltja ki, míg a vemhesség fenntartásáért a sárgatestek (corpus lutea) által termelt hormonok felelnek. A sárgatest a tüszőrepedést követően a petefészekben képződő, hormontermelő sejttest.
A tanulmányt a brit tudományos akadémia Proceedings of the Royal Society B című szakfolyóiratában tették közzé szerzői.

Gulyás Gergely bejelentette az árrésstop kiterjesztését – élőben a Kormányinfó