Az űrkutatás még mindig a legköltségesebb projektek közé tartozik, sokszor hiába a rengeteg tudás, a jó ötlet, ha nincs hozzá elég pénz. Ekkor szükséges ismét a találékonyság. Egy fiatal nemzetközi kutatócsapat speciális, kreatív közösségi összefogásra épülő ötlettel állt elő, az ihletet az amerikai Űrhajózási Hivatal (NASA) és az Európai Űrügynökség (ESA) pályázata adta – magyarázta el a hátteret Horváth Gyula, az első magyar építésű műhold, a Masat-1 projektmenedzsere az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adjunktusa elmondta, az ESA és a NASA is lehetőséget ad a nagyobbfajta műholdakat pályára állító hordozórakétái ingyenes igénybevételére az ígéretes tudományos kezdeményezések számára. „Pont azért, mert a rakéta így is, úgy is menne a nagy műhold miatt.”
Egy ilyen ingyenes startlehetőséget ragadott meg a fiatalokból álló tudóstársaság. A csapatnak magyar tagja is van, Kovács Réka, aki jelenleg a NASA-nál ösztöndíjas gyakornok. Az ötlet lényege, hogy nyílt forráskódú műholdat lőnének fel az űrbe, és hétköznapi embereknek is elérhetővé tennék. A tervezett kisméretű, úgynevezett nanoműholdat ArduSatnak fogják hívni. Horváth Gyula szerint jópofa, érdekes projektről van szó, és szerinte minden olyan kezdeményezés üdvözölendő, amely közelebb viszi az űrtevékenységeket a laikusokhoz, hiszen az „már kopogtat az ajtónkon”.
A fiatal kutatók egy internetes közösségi oldalon, a Kickstarter finanszírozási rendszer segítségével gyűjtenek a költségekre. A pénz jó ütemben gyarapodik, az első terv az volt, hogy 35 ezer dollárt gyűjtsenek, amit már túlszárnyaltak, az újabb cél a 75 ezer dollár. A támogatók pénzükért cserébe hozzáférést kaphatnak a műhold szolgáltatásaihoz. Az ArduSat, az első nyílt forráskódú műhold a Masat-1-hez, Magyarország első műholdjához lesz hasonló, és ugyancsak az Európai Űrügynökség Vega nevű hordozóján juttatják majd a kozmoszba, ingyen.
Az ArduSat segítségével a felhasználók űrbéli fotókat is készíthetnek, vagy éppen személyes üzeneteket küldhetnek az éteren keresztül.