Megszokott a fekete lyukaktól ez a viselkedés

Már régóta megfigyelték, hogy energiatermelés közben nem minden fekete lyuk viselkedik azonosan. Tudósok egy "sebváltós" rendszerrel magyarázzák a jelenséget.

LM
2012. 06. 20. 8:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fekete lyukak a világegyetem rendkívül nagy teljesítményű, hatékony „erőművei”, amelyek az elfogyasztott anyagért cserébe óriási mennyiségű energiát termelnek intenzív röntgensugárzás formájában. A másik jellegzetességük a kifúvások (jetek), amikor a kiköpött anyag csaknem a fény sebességére felgyorsulva hagyja el a fekete lyukak környékét. Ezek nagymértékben képesek befolyásolni a fekete lyukak környezetét: óriási buborékokat fújnak, és felhevítik a gázokat a galaxishalmazokban – olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon, amely a Monthly Notices of the Royal Astronomical Society című folyóiratban a kutatásról megjelent két tanulmányt ismertette.

Teremtő kifúvások

A kifúvások kivételes hatását jól példázza a Hanny Objektuma (Hanny’s Voorwerp), amelyet Hanny van Arkel holland tanár fedezett fel 2007-ben. Egy gázfelhőről van szó, amelyben a közeli IC 2497 spirálgalaxis fekete lyukából származó jet hatására indult be a csillagképződés. Az észlelt jelenségek megértették a tudósokkal, hogy miért oly fontos vizsgálni a fekete lyukak által folytatott energiatermelés és kibocsátás mechanizmusát, jóllehet a folyamatok mikéntje mindmáig javarészt tisztázatlan.

2003-ban derítették ki a csillagászok, hogy kapcsolat létezik a fekete lyukak által kibocsátott röntgensugárzás és a kifúvások között. Az összefüggésre mindenképpen magyarázatot kellett találni, ha meg kívánták érteni, hogy miként működik ez a „motor”.

Csodabogarak

A felfedezés utáni első években úgy tűnt, hogy az összes habzsoló fekete lyuk azonos módon működik, ám hamarosan megtalálták az első csodabogarakat. A fura szerzeteknél szintén fellelhető az egyértelmű összefüggés a kibocsátott röntgensugárzás energiája és a kifúvások között, ám mások az arányok, mint a „szabványos” fekete lyukak esetében. Ahogy nőtt a különlegesek száma, úgy kezdték a tudósok felismerni, hogy a kétféle „motor” egymástól kissé eltérő módon működik: mintha az egyik benzinnel, a másik pedig dízelolajjal üzemelne. Éveken át küszködtek az asztronómusok, hogy e különbségeket összefüggésbe hozzák a két csoportba sorolható fekete lyukak eltérő tulajdonságaival, de erőfeszítéseik nem jártak sikerrel.

Sebváltós fekete lyukak

Nemrégiben egy csillagászcsoport Michael Coriant, a Southamptoni Egyetem asztronómusának irányításával egy olyan fekete lyukat fedezett fel, amely a fényességváltozástól függően cserélgette a röntgensugárzás és a kifúvások arányát. Ebből a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy nem törvényszerű két különböző „motor” létezése, elég ha a fekete lyukak a „váltót” kapcsolgatják.

Legutóbb a holland SRON kutatói – Peter Jonker ás Eva Ratti – jutottak tovább a rejtély megoldásában. A Chandra röntgencsillagászati műhold, valamint az új-mexikói EVLA (Expanded Very Large Array) rádiócsillagászati antennarendszer segítségével figyeltek meg két habzsoló fekete lyukat, míg az étvágyuk alább nem hagyott.

Általános jellemző

„Ezek a fekete lyukak is képesek »váltó« használatára. Megfigyeléseink alapján arra a meggyőződésre jutottunk, hogy ez a képesség nem néhány fura szerzet kivételes tulajdonsága, hanem a fekete lyukak általános jellemzője. Azt is regisztráltuk, hogy az átkapcsolás a megfigyelt fekete lyukaknál a röntgensugárzás azonos fényességénél történt” – magyarázta Ratti.

E felfedezés új adalékokkal szolgál azoknak az elméleti modelleknek a számára, amelyek a fekete lyukak „motorjának” a működését, valamint környezetükre gyakorolt hatását kívánják megmagyarázni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.