Nem kell rettegniük a szilikonmellű nőknek

A brit kormány számára készült jelentés szerint nem mérgező és nem rákkeltő az engedély nélküli szilikonnal készült PIP mellimplantátum.

WL
2012. 06. 19. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyanakkor ezeknél a betéteknél kétszer nagyobb a szakadási és szivárgási arány, mint más mellimplantátumoknál – szögezte le a felülvizsgálatot végző szakértői bizottság, amelyet Bruce Keogh, a brit Országos Egészségügyi Szolgálat (NHS) orvosi igazgatója vezetett.

Nagy-Britanniában körülbelül 47 ezer nő visel PIP implantátumot, a műtétek 95 százalékát magánorvos végezte. Kis hányadát teszik ki a beültetéseknek azok a műtétek, amelyeket az NHS finanszírozott, főként rákbetegség miatti emlőrekonstrukcióhoz kapcsolódóan.

Mint Keogh hangsúlyozta: több országban ismételten elvégzett vizsgálatok „igazolták, hogy a betétek nem mérgezők, ezért nem gondoljuk, hogy hosszú távon veszélyt jelentenének a PIP implantátumot viselő nők egészségére”.

Abban az esetben javasolják, hogy orvoshoz forduljanak az érintett nők, ha a betét kiszakadására utaló jelet észlelnek mellükben.

„Annak ellenére, hogy szigorú vizsgálatok eredménye szerint a gélben lévő kémiai anyagok nem jelentenek hosszú távú veszélyt, továbbra is fennáll az a tény, hogy a PIP jóval gyakrabban szakad és szivárog, ezért a páciensek elfogadhatatlanul nagy hányadánál vált ki fizikai reakciókat" – közölte Fazel Fatah, a brit plasztikai sebészek szervezetének (BAAPS) elnöke.

Nagy-Britanniában azok a nők, akiknél az NHS támogatásával végezték az implantátum beültetését, kérhetik a térítésmentes eltávolítást és új szilikonbetét elhelyezését. Walesben az NHS privát pácienseknél is vállalja a cserét, Angliában és Skóciában csak az eltávolítás térítésmentes, az implantátum pótlása nem.

Világszerte 400–500 ezer között van a francia gyártmányú PIP implantátumot viselő nők száma. A 2010-ben csődbe jutott Poly Implant Prothèse cég termékei 84 százalékát exportálta, főként Latin-Amerikába, Spanyolországba és Nagy-Britanniába. A PIP implantátumok Magyarországon 2001 és 2010 között voltak forgalomban, 4–4,5 ezer magyar páciens lehet érintett az ügyben.

Franciaországban eddig mintegy 8000 nő élt a lehetőséggel, hogy a világméretű botrány után eltávolíttassa a hamis szilikongéllel készített PIP mellimplantátumát.

A francia RTL rádióállomás januárban közölte, hogy megszerezte a hibás implantátumokban használt anyagok teljes elemzését. Ebből az derült ki, hogy az alapanyagok között volt a Baysilone, a Silopren és a Rhodorsil, valamennyi ipari termék, melyeket soha nem teszteltek vagy engedélyeztek klinikai alkalmazásra.

Feltételezések szerint ezek az olaj- és a gumiiparban használt szilikontermékek okozzák, hogy a PIP implantátumoknak nagyobb a szakadási aránya.

A cégalapító, a hetvenes éveiben járó Jean-Claude Mas ellen nem szándékos egészségkárosítás címén idén januárban emeltek vádat Franciaországban, miután több rákgyanús esetet találtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.