Porfelhő takarja a Napnál százmilliószor nagyobb fekete lyukat

Egy óriásgalaxis, a Centaurus szívébe pillantottak be az Európai Déli Obszervatórium (ESO) kutatói.

WL
2012. 06. 26. 18:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kentaur-csillagképben lévő Centaurus tizenkétmillió fényévnyire található a Földtől. Ez a legközelebbi elliptikus galaxis, amely körülbelül háromszor annyi csillagot tartalmaz, mint a Tejútrendszer.

A felvételek a chilei Atacama-sivatagban, 5000 méteres magasságban működő ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) rádiótávcső-rendszer segítségével készültek. Ez a világ legösszetettebb rádiótávcső-rendszere, amely ötvennégy 12 méteres, valamint tizenkét 7 méter átmérőjű mozgatható antennából áll – olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.

Az ALMA „szeme\" áthatolt a vastag porfelhőkön, amelyek a galaxis szívét takarták, és felfedte a Centaurus ragyogó központját, ahol a Napnál százmilliószor nagyobb tömegű fekete lyuk terpeszkedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.