A kihaltnak vélt fajért küzdenek

Egy korábban kihaltnak vélt, ám az elmúlt években néhányszor ismét felbukkanó kígyófaj megmentésért küzdenek természetvédők a karibi térség keleti részén.

LM
2012. 07. 12. 20:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A karibi szigetállamtól nagyjából egy kilométerre délre fekvő Maria-szigetek egyikét átfésülő nemzetközi kutatócsoport legalább 11 példányát fedezte fel és jelölte meg a siklófélék családjába tartozó, Liophis ornatus nevű kígyófajnak – jelentette be a brit Durrell vadvédelmi alapítvány. A kutatók becslései szerint a ritka kígyófajnak összesen 18 egyede él a területen.

„Az egyik részről meglehetősen aggasztó a helyzet, hiszen egy ilyen apró populáció ilyen parányi helyre szorul. Más részről viszont ez egy új lehetőség: még mindig van esélyünk megmenteni a fajt” – mondta Matthew Morton, az alapítvány kelet-karibi programjának irányítója

A nem mérges kígyók közé tartozó barna hüllőt 1936-ban nyilvánították kihaltnak, ám 1973-ban valaki látta egy példányát a szigeten, és azóta többször is jelentették egy-egy képviselőjének felbukkanását. 2011 végén az amerikai hal- és vadvédelmi szolgálattal, valamint egyéb szervezetekkel karöltve az alapítvány expedíciót indított az 1982-ben természetvédelmi területté nyilvánított Maria-szigetek nagyobbikára a hüllőritkaság felkutatása érdekében.

A hat kutatóból és számos önkéntesből álló csapat öt hónapot töltött a sziklás rengetegben, ahol a ritka kígyófaj képviselői elsősorban gyíkok és békák levadászásával töltik napjaikat. A begyűjtött állatokba mikrochipet ültettek a kutatók. A készülékek legalább tíz éven át szolgáltatnak adatokat a kígyókról, egyebek között azok élettartamáról.

A kutatók DNS-mintákat is gyűjtöttek, ám a laboreredményekre hónapokat kell várni, így csak később fogják megtudni, hogy a hüllők genetikailag különbözők-e. A diverzitás azért fontos, mert ezáltal sokkal eredményesebb lehet a kígyók szaporítása. A ritka hüllőknek otthont adó 12 hektáros szigeten jelenleg virágzik a beltenyészet, ám a kutatók nem sok deformitást észleltek, ami biztató jelnek számít.

Nagyon barátságos az emberrel

A szakemberek most a kígyók megmentésének leghatékonyabb módját keresik. A kevesebb mint egyméteres hüllők nagyon barátságosak az emberekkel. Morton szerint a kígyókat nem lehet átszállítani a St. Lucia-szigetre, mivel a legfőbb ellenségüknek számító manguszták pillanatok alatt végeznének velük. A hüllők más szigeteken való tenyésztése jó megoldás lehet, de a kutatóknak előbb meg kell bizonyosodniuk arról, hogy elegendő táplálék áll-e a kígyók rendelkezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.