A planktonokkal szövetkeznének a kutatók

Az óceánokban élő algákat próbálnak vassal trágyázni. Az kísérletek tanúsága szerint ez az eljárás lehetséges megoldás lehet a szén-dioxid semlegesítésére.

LM
2012. 07. 19. 22:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az óceán vastartalmú vegyületekkel történő trágyázása a bonyolult mikroszkopikus fajokból álló fitoplanktonok virágzását idézte elő, ami által jelentős mennyiségű szén-dioxid került az óceánok mélyére” – közölte a kutatócsoport.

Az egész világ tudósai kutatják az általános felmelegedésért felelős egyik legfontosabb üvegházhatású gáz, a szén-dioxid tárolásának és semlegesítésének a módját. A déli tengereken 2004-ben Victor Smetacek, a németországi Bremerhaven Tengerkutató Intézetének munkatársa vezette csoport által elvégzett kísérlet során azonban azt nem sikerült biztonsággal felmérni, meddig tart a szén-dioxid „csapdába ejtésének” hatása. Az öthetes megfigyelés során kiderült, hogy a kovamoszatok virágzása négy héttel a „trágyázás” után tetőzött. Ezt számos kovamoszatfaj pusztulása követte, ezek viaszos anyagot alkotva a zooplanktonok ürülékével együtt a tenger mélyére süllyedtek alá.

Évszázadokig a tenger mélyén maradhat


„Ezek a tények és számos bizonyíték – bár mindegyiknél jelentős a bizonytalansági tényező – arra engednek következtetni, hogy ennek a biomasszának legalább a fele 1000 méternél mélyebbre süllyedt, és jelentős aránya elérte a déli óceán mélyét” – mutattak rá a kutatók. A vas-szulfáttal megtrágyázott fitoplanktonok akár évszázadokon át közvetlenül a tengerfenék felett, illetve még tovább tenger mélyén található üledékekben lekötve tarthatják a szén-dioxidot – tették hozzá.

A tanulmányt összegezve Michael Steinke, a nagy-britanniai Essexi Egyetem tanára kifejtette: a szárazföldi növényekhez hasonlóan a fotoszintézissel létrejött fitoplankton a tengerben lebeg, elnyeli a szén-dioxidot az óceánok vízfelszínén, majd amikor elpusztul, az óceán mélyére süllyed, és több száz éven át fogva marad az üledékekben. A szén-dioxidnak ez a vándorlása segíti szerinte a környező hőmérséklet fenntartását és teszi lehetővé az életet a Földön. A kutató szerint mindazonáltal nem lehetséges ipari módszerekkel, az óceán trágyázásával csökkenteni az éghajlatváltozást, mert nehéz és sokba kerül a megfelelő helyet megtalálni az ilyen kísérletekhez.

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szakértői már 2007-ben figyelmeztettek azokra a veszélyekre, amelyeket egy ilyen megoldás a tengeri környezetre jelentene, és amelyekre a szerdán közzétett tanulmány nem tér ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.