A Gnathia marleyi egy aprócska vérszívó rák, amely a karibi korallzátonyoknál élő halakat fertőzi meg. „Azért neveztem el ezt a fajt – amely egyébként valóban a természet csodája – Marleyról, hogy kifejezzem a zenéje iránti csodálatomat” – tudatta közleményében Paul Sikkel, az Arkansas-i Állami Egyetem tengerbiológusa. Mint hozzátette, a Gnathia marleyi ugyanolyan egyedien karibi, mint maga a zenész.
A fiatal Gnathia marleyi a korallkövek, tengeri szivacsok vagy moszatok között rejtőzik, és váratlan támadásokat intéz az úszó halak ellen. A megfertőzött halból aztán olyan sok vért szív ki, hogy egészen felnőtt koráig el tudja látni szervezetét táplálékkal. A faj felnőtt egyedei később már egyáltalán nem táplálkoznak, az ifjúkori utolsó táplálék élteti őket még két–három hétig – magyarázta Sikkel.
A karibi korallzátonyok igen érzékenyek a betegségekkel szemben. Sikkel és kutatócsoportja azt tanulmányozza, hogy milyen kapcsolat áll fenn a korallzátony-közösségek egészsége és a gnathiidae családba tartozó rákpopulációk között. A korallzátonyokon külső parazitaként ugyanis a gnathiidae rákcsaládba tartozó fajok lelhetők fel a leggyakrabban. Ökológiailag a földi vérszívók közül a kullancsokhoz vagy a betegséget terjesztő szúnyogokhoz hasonlítanak a leginkább. A kutatók a Gnathia marleyi teljes életciklusát a Zootaxia című szakfolyóirat legutóbbi számában ismertették.