A vizsgálatok során a csimpánzok három azonos nagyságú, de eltérő súlyú golyóból a legnehezebbet választották ki, hogy feltörjék vele az eléjük tett mogyorót. Cornelia Schrauf, a Bécsi Egyetem kutatója és munkatársai a PLoS ONE tudományos portálon mutatták be eredményeiket.
A mogyoróhéj összetörése alátét és egy tárgy segítségével meglehetősen komplex és nehezen megtanulható feladat a csimpánzok számára. Afrika bizonyos területein a csimpánzok ezt a tudást szüleiktől tanulják, ehhez viszont négy évre van szükségük. A majomkutató központban Japánban, ahol a kísérleteket végezték, a kutatók tanították meg a csimpánzoknak a mogyorótörés tudományát.
Az első kísérletben a hat majom közül csak az alfahím értette meg elsőre, hogy a nehezebb golyóval kevesebb csapás is elég a táplálék eléréséhez. „A legkönnyebb golyót azonnal visszatették a majmok. Idővel nagyon sokat megértettek ennek az eszköznek a tulajdonságaiból” – mondta el Schrauf.
Mindenesetre az alfahím bizonyult a leggyorsabbnak és legügyesebbnek. Láthatóan van összefüggés egy cselekvésben szerzett tapasztalat és az új összefüggések gyors felismerése között – vélekedett a kutató.