Kétezer éves fahidat tártak fel kutatók

Kétezer éves fahidat tártak fel Kína északnyugati részén, Senhszi (Shaanxi) tartományban.

TK
2012. 07. 29. 11:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A régészek szerint a szerkezet a maga korában a világ legnagyobb fahídja lehetett – számítások szerint hossza elérhette a háromszáz métert, szélessége pedig a húsz métert.

Li Jüfang (Li Yufang), a Kínai Társadalomtudományi Akadémia kutatója elmondta, a hidat a Kr. e. 221-206 között uralkodó Csin (Qin) dinasztia idején építették, a Sárga-folyó legnagyobb mellékfolyója, Vej (Wei) két partját kötötte össze, hogy megkönnyítse a közlekedést a két császári palota között Hszienjang (Xianyang) ősi fővárosban.

A híd első maradványait áprilisban fedezték fel kínai farmerek. A feltárások során előkerült cölöpök közül a leghosszabb 9 méteres, az egyik hídpillér szélessége pedig eléri a 18,5 métert. A régészek több olyan szikladarabot is feltártak, amelyeket a fapillérek megerősítésére alkalmaztak.

„Első alkalommal került napvilágra ilyen korú és ekkora méretű fahíd. A rendkívül értékes leletnek köszönhetően többet megtudhatunk a korabeli hídépítési eljárásokról és szállítmányozásról” – magyarázta a régész.

A nagy hídtól 200 méterre nyugatra az archeológusok feltártak egy korbeli kisebb hidat is. A két hidat még a Han-dinasztia (Kr.e. 202–Kr.u. 220) idején is használták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.