Kozmikus katasztrófában születhettek

A Pluto legkisebb, ötödik holdját fedezték fel a Hubble űrteleszkóp legújabb felvételein – jelentették be az amerikai űrkutatási ügynökség (NASA) illetékesei.

WA
2012. 07. 12. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felfedezés majdnem pontosan egy évvel azután született, hogy a Hubble „kiszúrta” a Pluto negyedik holdját, amely ideiglenesen a P4 elnevezést kapta.

A kutatócsoport a Hubble legfrissebb felvételeit elemezte, hogy feltérképezze a Pluto környezetét, mielőtt a NASA New Horizons (Új Horizontok) elnevezésű űrszondája 2015-ben megérkezne az égitesthez. Az űrszonda 2006-os indításakor Pluto még „teljes jogú” bolygó volt, a Naprendszer kilencedik, legkisebb planétájaként tartották számon. Tömege csak egyötöde a Holdénak, átmérője is kisebb, felszínét fagyott nitrogén borítja, amely napközelben felenged, és vékony légkört alkot.

A Nemzetközi Csillagászati Unió 2006. augusztus 24-én azonban törpebolygóvá „minősítette le”, miután felfedezték a Mars és a Jupiter között elhelyezkedő aszteroidaövben (Kuiper-övben) a nála nagyobb Eris törpebolygót. Ennek megfelelően az IAU új bolygómeghatározást alkotott, amely az Erist és a Plutót a bolygóktól külön kategóriába helyezi.

A Pluto legnagyobb holdja az 1040 kilométer átmérőjű Charon, amelyet 1978-ban fedeztek fel. A két kisebb kísérőjét, a Nixt és a Hydrát 2005-ben szintén a Hubble észlelte, ahogy 2011. július 20-án a P4-et is.

A legújabb felvételeken a P5 halvány „szeplőként” látszik. A tudósok feltételezése szerint átmérője 9-24 kilométer lehet, vagyis kisebb a Pluto tavaly felfedezett negyedik kísérőjénél, amelynek átmérője 12-33 kilométer lehet.

A szakemberek úgy vélik, hogy a Pluto holdjai egy őskori kozmikus katasztrófában születtek, amikor a törpebolygó a Kuiper-öv valamely más lakójával ütközhetett.

A New Horizons indítása óta a kutatók folyamatosan tanulmányozzák a Kuiper-övet, hogy észrevegyék az űrszondára esetleg veszélyt jelentő objektumokat.

Mark Showalter, a földön kívüli intelligencia keresésével foglalkozó amerikai SETI Intézet tudósa szerint a két új holdat addig nem nevezik el, amíg a kutatócsoport be nem fejezi a Hubble adatainak elemzését, hátha a Pluto további égi kísérővel is rendelkezik. Az amerikai tudós szerint olyan neveket keresnek, amelyek a görög mitológiában összetartoznak, mint például Orpheusz és Euridiké.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.