Madarak jelzik az óceáni műanyagszennyezést

Rekordméreteket öltött a Csendes-óceán északkeleti térségének műanyag-szennyezettsége – figyelmeztet a Brit Columbia-i Egyetem kutatóinak friss tanulmánya.

WL
2012. 07. 05. 18:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Marine Pollution Bulletin című folyóirat internetes kiadványában megjelent tanulmány készítői az északi sirályhojszák (Fulmarus glacialis) gyomortartalmát vonták alapos elemzés alá a vizsgálatuk során. A madár leginkább Kanada és az Egyesült Államok nyugati partvidékén él.

Ezek a madarak kizárólag a vízen kutatnak táplálék után és az elfogyasztott műanyagdarabokat hosszú ideig „megőrzik”, így kiváló fokmérői a tengeri szennyezettségnek. A kutatók 67 északi sirályhojsza gyomortartalmát elemezték 2009 és 2010 között.

Az eredmények szerint a madarak 92,5 százaléka átlagosan 36,8 darab, vagyis 0,385 grammnyi műanyagot fogyasztott el a vizsgált időszakban. Az állatok egyikének gyomrában pedig nem kevesebb mint 454 műanyagdarabkára bukkantak a szakemberek.

A vizsgált sirályhojszák műanyagfogyasztásának mértéke az eddig feljegyzett legmagasabb értékek közé tartozik a világon. A Csendes-óceán északi részén végzett korábbi kutatásokkal összevetve a mostani eredmények egyértelmű növekedést mutatnak a madarak műanyagfogyasztásának mértékében az elmúlt negyven évre visszamenőleg.

Az egyre súlyosbodó helyzet kezelése és a tengeri ökológia védelme érdekében a tanulmány készítői a műanyagszennyezés mértékének nyomon követését, valamint a tengeri hulladék csökkentésére irányuló stratégiák éves ellenőrzésének bevezetését javasolják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.