A Wisconsini Egyetem kutatói tanulmányukban nem találták megalapozottnak az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) tavaly márciusban közzétett tanulmányában szereplő következtetéseket, amelyek alapján a befolyásos szervezet ajánlásokat is megfogalmazott akkor.
Gwenn O'Keeffe gyermekorvos, az AAP közösségi oldalakról szóló ajánlásának vezető szerzője akkor úgy nyilatkozott, hogy „a közösségi oldalakon tapasztalt negatív élmények még a való világban átélt kudarcoknál is mélyebb nyomot hagynak”.
„Tanulmányunk az első, amely tudományos tényekkel szolgál a közösségi média használata és a depresszió kockázata között felmerült összefüggéssel kapcsolatban” – emelte ki Lauren Jelenchick, az egyetem orvosi karának kutatója.
A szakemberek 190, 18-23 éves egyetemi hallgatót kérdeztek ki. A felmérés résztvevői idejüknek akár több mint felét online töltötték a Facebookon.
A Journal of Adolescent Health című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a kutatók nem találtak kapcsolatot a közösségi média használata és az esetleges depresszió között.
„Megállapításaink egybevágnak olyan tanulmányok eredményeivel, amelyek más kommunikációs alkalmazásokat, például az e-mailezést vagy a chatelést vizsgálták, és szintén nem találtak összefüggést a depresszióval” – írták a kutatók. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy egyetlen tanulmány nem igazolhatja vagy cáfolhatja a felvetett kapcsolatot.