Milyen állat tartozéka volt a hatalmas karom?

c

2012. 07. 30. 20:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Alice Springs várostól 190 kilométerre északkeletre lévő lelőhelyet az 1950-es években bennszülöttek fedezték fel. A feltárások 1986-ban kezdődtek az Alcoota Scientific Reserve helyszínen, amelyet az ötödik kontinens legnagyobb paleontológiai lelőhelyének tartanak. Az elmúlt negyedszázad alatt több ezer egyed fosszíliái kerültek elő, beleértve a hatalmas röpképtelen madár, a Dromornis stirtoni majdnem teljes csontvázát – olvasható az ABC.net ausztrál hírportálon.

Mint Adam Yates, a Közép-Ausztráliai Múzeum kurátora kifejtette, egyelőre nem tudják, hogy milyen állat „tartozéka” volt a hatalmas karom. „Hasonló karmok kerültek már elő a múltban is. Valószínűleg egy olyan gyíké lehettek, amelynek testméretei jóval felülmúlták a komodói sárkányt. Nem találtunk azonban egyetlen olyan csontot sem, amely egy ekkora hüllőé lehetett” – magyarázta Adam Yates.

 

Az idei ásatások során előkerült a Dromornis stirtoni egy újabb végtagcsontja is.

„A madár magassága elérte a három métert, testsúlya pedig fél tonna körül volt. Ez lehetett a valaha élt legnagyobb madár” – jegyezte meg Adam Yates.

A paleontológus rámutatott, hogy a lelőhelyen a röpképtelen madár mellett hatalmas erszényesek fosszíliái kerültek elő nagy számban, a szakemberek feltételezése szerint egy iszonyatos szárazság áldozatai lehettek mindannyian. „Egy időben pusztulhattak el, egy kiszáradt itatóhely körül” – vélekedett az ausztrál paleontológus.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.