Ókori agyműtét nyomait tekinthetik meg

Ókori fogprotéziseket és agyműtétet is bemutat a szerdán nyíló orvostörténeti múzeum Rómában.

WA
2012. 07. 10. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ legrégebbi agyműtéte látható a római La Sapienza egyetem orvosi és régészeti kara által létrehozott múzeumban. Az operáció nyomát egy III. századi gyermekcsontváz koponyája őrizte meg. A leletet 1995-ben találták meg az ókorban a mai Rómához tartozó Fidene területén végzett ásatás közben.

A nagyközönség a csontvázat az orvostörténeti múzeumban láthatja először. „Egy ötéves kisfiú koponyáját nyitották meg, valószínűleg vérrögöt távolítottak el belőle. A csontváz az ókor egyik legmagasabb szintű műtéti beavatkozásának emlékét őrizte meg. Az operáció után a kis beteg még harminc-negyven napig élt” – mondta el az olasz sajtóban Valentina Gazzaniga, a múzeum igazgatója.

A múzeumban állítják ki azokat a végtag- és fogprotéziseket is, amelyek a legnagyobb ókori római temető sírjaiból kerültek elő a mai olasz fővároshoz közeli Collatinában, ahol több mint kétezer embert temettek el a II.-III. században.

Az orvostörténeti múzeum ritkaságainak számítanak azok a császárkori fogadalmi szobrocskák, amelyekkel betegek és hozzátartozóik gyógyulást kértek, vagy éppen ezt köszönték meg az isteneknek. A terrakotta szobrok a beteg testrészt ábrázolták, legtöbbször kezet, lábat, de női mellet és méhet is.

Az ókori orvostudomány felelevenítése mellett a múzeum bemutatja a középkori gyógyszerészet és a modern ortopédia eszközeit is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.