Savval oldják fel a csontot a férgek

Az aprócska csontevő férgek – amelyek a tenger mélyén található bálnacsontvázakat és más csontokat egyaránt használnak lakhelynek és tápláléknak – savat bocsátanak ki, így oldják fel a csontokat.

WA
2012. 07. 03. 15:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai Scripps oceanográfiai intézet és a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i intézményének kutatói felfedezésükről a Kísérleti Biológiai Társaság Salzburgban megrendezett konferenciáján számoltak be.

„Ezek a férgek különlegesek, mert a csontokat lakhelyként és tápanyagforrásként is hasznosítják. Sok mindent megtudtunk róluk az elmúlt tíz évben, ám az egyik legérdekesebb kérdés maradt, hogy miként hatolnak be a csontba és hogyan veszik fel a tápanyagokat” – magyarázta Sigrid Katz kutatásvezető.

Az Osedax nemzetségbe tartozó férgeket, amelyek hossza 3-4 centiméter, 2002-ben fedezték fel bálnatetemeken. Ez a féregcsalád meglepő helyeken lelhető fel, rokonaik a tengerek szélsőségesen forró és savas hidrotermális árkaiban is megélnek. Az Osedax féregnek nincs szájnyílása és bélrendszere, a tápanyagaként szolgáló csont megemésztését a velük társult baktériumok segítik.

Eddig rejtély volt

Azt már korábban is tudták a kutatók, hogy ezek a férgek és baktériumaik a számukra lakhelyet nyújtó csontban lévő kollagént és zsírt fogyasztják el. Az azonban rejtély volt, hogy a férgek miként képesek behatolni a csontba, hogy hozzáférjenek táplálékukhoz. Testük egyik része féregszerű, másik része pedig leginkább egy gyökérre hasonlít: ez utóbbi jut be a csontba, holott nincs olyan „alkatrésze”, amely képessé tenné a mechanikus behatolásra, a csont átfúrására.

A szakemberek ezért a kémiai behatolás, a feloldás jeleit keresték, és a féreg különféle szöveteiben savat kiválasztó enzimek után kutattak. Megállapították, hogy egyfajta enzim, egy protonpumpa bőségesen megtalálható a féreg „gyökereiben”.

„A felfedezés azt mutatja, hogy a táplálkozás még annál is sokszínűbb, mint eddig képzeltük, és eredményeink egy lépéssel közelebb vittek ahhoz is, hogy a férgek és baktériumaik közti különleges kapcsolatot megértsük” – idézte Katzot a ScienceDaily című tudományos ismeretterjesztő portál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.