16 percig tartott a Kíváncsiság első útja

Sikeres volt a Curiosity (Kíváncsiság) marsjáró első kísérleti útja, amelyet szerdán tett meg a vörös bolygó felszínén.

TK
2012. 08. 23. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA hatkerekű roverje négy és fél métert haladt előre, majd 120 fokkal jobbra fordult, végül 2,5 métert tett meg visszafelé, nagyjából az eredeti parkolóhelyére. Az út összesen 16 percig tartott, és problémamentesen lezajlott, amit a NASA mérnökei kitörő örömmel fogadtak.

„Ennél fontosabb nem is történhetett volna – húzta alá Peter Theisinger projektigazgató. – Azért építettük meg a marsjárót, hogy mozogjon, enélkül semmit sem tudnánk elérni. Nagy pillanat ez!”

Az egytonnás Curiosity kamerájával készített felvételen jól kivehetők a jármű nyomai a bolygó felszínén. A kísérleti út része volt annak az ellenőrzés-sorozatnak, amelynek során a marsjáró műszereinek működőképességét vizsgálják. A szerkezet naponta több tucat métert is képes megtenni, ha nem lép fel meghibásodás.

A rádióizotópos termoelektromos generátorral működő, hivatalos nevén Mars Science Laboratory (Marsi Tudományos Laboratórium) a Mars egyenlítője környékén, a 155 kilométer átmérőjű Gale-kráter központjában magasodó, ötezer méteres hegy közelében szállt le augusztus 5-én. (A landolási körzetet a júniusban elhunyt Ray Bradbury amerikai íróról, számtalan népszerű tudományos-fantasztikus mű, köztük a Marsbéli krónikák szerzőjéről nevezték el.)

A marsjárót tíz tudományos eszközzel szerelték fel, amellyel vizsgálni tudja, hogy létezhettek-e a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek. Feltérképezi a bolygó geológiáját, és méri a légkörét is. Végső úti célja a rétegezett szerkezetű Sharp-hegy, amelynek lábához – a szükséges tesztek elvégzése után – valószínűleg az év végén indul el. Akár egy évbe is beletelhet, mire odaér. Előtte azonban még tesz egy négyszáz méteres – másfél hónapos – kitérőt a kráter medrében, hogy talajfúrásokat végezzen.

A 2,5 milliárd dolláros összköltségű program egy marsi éven, csaknem két földi éven át tart.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.