Joystickkal vezetik át a városon az űrrepülőgépet

Több száz fát kell kivágni, jelzőlámpákat, közlekedési táblákat leszerelni Los Angelesben, hogy az Endeavour űrsikló megtehesse utolsó útját a szárazföldön.

tt
2012. 08. 09. 21:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az óriás űrjármű, amely egykoron óránként 28 160 kilométeres sebességgel száguldott a világűrben, utolsó útján óránként három kilométeres sebességgel halad majd a Los Angelesben lévő központba. „Ezt leszámítva soha többé nem lehet majd látni, amint űrsikló gördül végig az utcán” – hangoztatta Jeffrey N. Rudolph, a központ igazgatója szerdai sajtótájékoztatóján.

Joystickkel vezetik át a városon

Az október 12-én kezdődő szárazföldi utazást kétnaposra tervezik. A 18 méter magas és 24 méter szárnyfesztávolságú űrrepülőgép négy önjáró, számítógép segítségével összehangolt kerekes jármű segítségével halad majd keresztül Los Angeles utcáin. Mellettük halad majd egy mérnök, aki joystickkel fogja irányítani a monstrumot.

Vissza a kiindulóponthoz

Az Enterprise űrrepülőgépet, mely egy Boeing 747-es hátán egy utolsó tiszteletkört tett New York felett, április 27-én szállították át végső állomáshelyére, a Manhattan szigetén lévő Intrepid tengeri, légi és űrmúzeumba.

Az Egyesült Államok tavaly zárta le az első űrrepülőgép-programot, és a meglévő gépeket négy nagyváros múzeumai között osztották szét. A Discovery már Washingtonban van, az Endeavour most Los Angelesbe kerül, míg az Atlantis marad Floridában, a Kennedy Űrközpontban.

Az Endeavour szeptember 20-án érkezik meg egy Boeing 747-es repülőgép tetejére szerelve a Los Angeles-i Nemzetközi Repülőtérre, és ott marad október 12-ig. Az űrrepülőgép utolsó útján valójában hazatér Kaliforniába, hiszen ott szerelték össze, a Los Angelestől északkeletre fekvő Palmdale-ben. Első útján is a dél-kaliforniai Mojave-sivatagban szállt le, az Edwards légi támaszponton.

Az Endeavour tavaly fejezte be 25. küldetését. 1991-ben került az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA kötelékébe; az utolsóként elkészült űrrepülőgép a Challengert váltotta fel, amely 1986-os fellövésekor megsemmisült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.