Lekapta a Tarantula-ködöt a Hubble

A Tarantula-ködöt (nebulát) kapta lencsevégre a Hubble-űrteleszkóp. A lefotózott területen újszülött csillagok láthatók, amelyek ionizálják a körülöttük lévő gázokat.

LM
2012. 08. 13. 19:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tarantula-köd (más néven NGC 2070 vagy Caldwell 103) egy diffúz gázköd az Aranyhal (Dorado) csillagképben. Része a Nagy Magellán-felhőnek, és 170 ezer fényévnyire található a Földtől – olvasható a PhysOrg honlapján.

Ez a legnagyobb, 650 fényév átmérőjű és a legaktívabb csillagképző térsége a Lokális Csoportnak, ahová a Tejútrendszer is tartozik. A teleszkóp feltalálása óta a nebula peremén fedezték fel a Földhöz legközelebbi szupernóvát: az SN 1987A szabad szemmel is látható volt.

A Tarantula-köd központja viszonylag fiatal és rendkívül fényes. Maga a nebula is olyan fényes, hogyha ezer fényévnyi távolságon belül lenne a Földtől, árnyéka bolygónkra vetülne.

A legújabb Hubble-felvételeken a Tarantula-köd peremvidéke látszik, a finom fényes szerkezet ionizált hidrogénben gazdag területre utal. A csillagászok HII régióknak nevezik az ilyen területeket, ahol protonok és elektronok alkotta felhők találhatók.

A területen újszülött csillagok láthatók, amelyek által kibocsátott erőteljes ibolyántúli sugárzás ionizálja a körülöttük lévő gázokat. A felhők tiszavirág életűek, hiszen az újszülött napoktól eredő csillagszél és az ionizálási folyamat szétkergeti őket, „pőrén” hagyva a csillaghalmazokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.