Naponta két csillagot szül a „csodálatos” galaxishalmaz

Egy távoli galaxishalmazban kozmikus "szuperanyát" fedeztek fel, amely naponta több csillagot hoz a világra, mint a Tejútrendszer egy év alatt.

LM
2012. 08. 16. 16:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatásokat a NASA röntgencsillagászati műholdjával, a Chandra-űrteleszkóppal, az Amerikai Tudományos Alap déli-sarki teleszkópjával, valamint nyolc más obszervatóriumban végezték. A felfedezésről a Nature legújabb számában jelent meg tanulmány. Az SPT-CLJ2344-4243 katalógusjelű „csodálatos” galaxishalmazt, amely 5,7 milliárd fényévnyire található a Földtől, a csillagászok Főnixnek nevezték el a mitikus madár után, amely újra és újra feltámad hamvaiból.

A halmaz központjában lévő galaxis ugyan meglehetősen idős, 6 milliárd éves, de „hajlott” kora ellenére évente körülbelül 740 csillagot teremt, azaz naponta átlagosan kettőt, míg a Tejútrendszerben évente mindössze egy születik. Ez a legnagyobb csillagtermelési ráta egy ilyen típusú galaxis esetében, többet csupán összeütköző csillagvárosok képesek előállítani. „Ilyen méretű és típusú galaxisok elvben képtelenek ilyen gyors csillagtermelésre, extrém esetről van szó” – hangsúlyozta Ryan Foley, a Harvard Egyetem asztronómusa, a tanulmány társszerzője.

Michael McDonald, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) csillagásza arra mutat rá, hogy míg a galaxishalmazok központjában lévő galaxisok évmilliárdokon át „szunyókálhatnak”, az adott csillagváros főnixként kelt életre, iszonyú iramú csillagtermelésbe kezdve. Megan Donahue, a Michigani Állami Egyetem csillagásza, aki nem volt részese a kutatásnak, kiemelte, hogy a felfedezés révén jobban megismerhetik a galaxisokban zajló csillagképződési folyamatokat.

Békés fekete lyuk

A galaxisok között rengeteg a magas hőfokra felhevült hidrogén, a csillagképződés akkor indul be, amikor a gáz hőmérséklete nulla fokra hűl. Ám az univerzumban lévő gázoknak csupán 10 százalékából képződnek csillagok.
A magyarázat a galaxisok központjában lévő szupermasszív fekete lyukak energiájában rejlik, amely megakadályozza a csillagképződéshez szükséges gáz lehűlését. Ebben az esetben viszont a fekete lyuk szokatlanul békésnek tűnik, hiszen képtelen temperálni a gázokat. Az intenzív csillagképződés azonban csupán időleges, az „üzemanyag” a szakértők szerint legfeljebb százmillió évre elegendő.


„A galaxishalmaz sokkal intenzívebb röntgensugárzást bocsát ki, mint bármely korábban megfigyelt halmaz. Az adatok arra is utalnak, hogy sokkal nagyobb mennyiségben és gyorsabban hűlnek a gázok a központi régiójában, mint más halmazok esetében” – emeli ki közleményében a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ a Főnix furcsaságait taglalva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.