Óceánvízzel gargarizálnak a tudósok

A lakott területek partjait mosó óceánok közül a Seychelle-szigeteki és a németországi tengerek a legegészségesebbek, a Sierra Leone-i pedig a legegészségtelenebb egy tanulmány szerint.

BuL
2012. 08. 17. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vízminőséget illetően az első helyen az Egyesült Államokhoz tartozó, a Csendes-óceán déli részén található lakatlan terület, Jarvis szigete áll, amely több más lakatlan csendes-óceáni szigettel együtt 86 pontot kapott a 100 pontos skálán.

„Az emberi jelenlét kétségkívül lényeges negatív hatást gyakorol az óceánra, és a pontszámok fordítottan arányosak a part menti lakosság számával” – áll a Nature című tudományos folyóiratban a héten megjelent tanulmányban. A világ népességének közel fele él a partok közelében.

A Seychelle-szigetek – az egyetlen fejlődő ország az első tizenkettőben –, valamint Németország a 4. helyen áll, 73-as pontszámmal a lakott területek élén. Szorosan mögöttük áll Francia Polinézia (72 pont). Franciaország 66 pontot kapott, egy ponttal lemaradva Oroszország mögött (67), a Francia-Antillák pontszáma mindössze 54. A rangsor utolsó helyeit tizenegy afrikai ország foglalja el 42 és 36 közötti pontszámmal, Sierra Leone az utolsó.

Mégis hogyan?

A rangsort amerikai és kanadai kutatók állították fel, akik 171 kizárólagos gazdasági övezetet tanulmányoztak, amelyek a partoktól 200 tengeri mérföldig (370,4 kilométer) húzódnak, és az adott part menti országhoz tartoznak.

A kutatók azt mérték, hogy milyen élelmiszert és szabadidős tevékenységeket biztosítanak a világ óceánjai az embereknek, megőrizve mindemellett az óceáni biológiai sokféleséget. A tanulmány szerint ezek a gazdasági övezetek összességükben 60 pontot értek el, így „bőven akad hely a javításoknak”.

Általában a nyugat-afrikai, a közel-keleti és közép-amerikai fejlődő országok pontszáma alacsonyabb, szemben a gazdagabb észak-európai országokéval, Kanadáéval, Ausztráliáéval és Japánéval szemben.

Kivételek

Van néhány említésre méltó kivétel is, Suriname például a felső tizenkét ország között szerepel, Lengyelország és Szingapúr pedig a lista alján.

A kutatók tíz különböző területet tanulmányoztak, közöttük az élelmezést, a vízminőséget, a kisipari halászatot, a szén-dioxid-tároló képességet, az idegenforgalmat és a biológiai sokféleséget.

Benjamin Halpern, a Kaliforniai Egyetem kutatója, a tanulmány egyik vezetője elmondta, hogy most először vetettek össze közvetlenül az óceánok egészségét meghatározó nagyon különböző – ökológiai, társadalmi, gazdasági, politikai – területeket. „Ez fontos eszköz ahhoz, hogy felmérjük: hol vagyunk és hova akarunk eljutni” – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.