A csillagászok felfedeztek egy bolygót, amely szabad szemmel is látható, és kétszer nagyobb a Földnél. Különlegessége, hogy többségében gyémánt alkotja. A sziklás bolygó az „55 Cancri e” nevet viseli, egy a Napra hasonlító csillag körül kering a Rák csillagjegyben, méghozzá olyan sebességgel, hogy egy év nagyjából 18 óráig tart.
A US-Franco kutatócsoport szerint a bolygó átmérője a Földének kétszerese, tömege azonban nyolcszor nagyobb. A felületén óriási forróság uralkodik, mintegy 1650 Celsius-fok. A bolygó felületét vélhetően grafit és gyémánt borítja, nem pedig víz és gránit – mondta Nikku Madhusudhan, a Yale kutatója, akinek az eredményeit az Astrophysical Journal Lettersben publikálták. A tanulmány szerint a bolygónak legalább a harmada, amely a Föld tömegének háromszorosát jelenti, gyémántból lehet.
Gyémántbolygókra felfigyeltek már korábban is, de ez az első, amely csillag körül kering, és ilyen részletesen tanulmányozták. David Spergel, a Princeton University csillagásza szerint viszonylag egyszerű egy csillag szerkezetére és történelmére következtetni, amikor már ismerjük annak tömegét és a korát. A bolygók sokkal összetettebbek: ez a gyémánt szuperföld csak egy apró utalás arra, hogy milyen csodák várnak még ránk a közeli csillagok megismerésének során.
A közeli természetesen csillagászati értelemben értendő. Mert ez a pompás, kimeríthetetlen gyémántbánya, az 55 Cancri e csekély 40 fényévre, azaz mintegy 230 trillió mérföldre található a földi bányáktól.