A világ legvégső titkait tárják fel

Az emberiség legkoncentráltabb erőfeszítése az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet nagy hadronütköztetője – mondta Pálinkás József az MTA elnöke.

NT
2012. 10. 03. 19:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1992-es belépés „fontos döntés volt az ország szempontjából” – mondta Pálinkás József, az MTA elnöke felidézve, hogy egyaránt szóltak érvek és ellenérvek a tagság mellett és ellen is. Az 1980-as évek végén ugyanis a tudomány világa is megosztott volt, működött nagy magfizikai központ a CERN-ben és a szovjet Dubnában.

Magyarok százainak lehet hálás a CERN

Eddig körülbelül 200 magyar fizikus és mérnök dolgozott hosszabb-rövidebb ideig a CERN-ben. A debreceni Atommagkutató, a Debreceni Egyetem, az ELTE, a Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatói számos projekt keretében kaptak és kapnak fontos szerepet a CERN legjelentősebb kutatási eredményeinek elérésében – hangoztatta az MTA elnöke.

A legutóbbi ilyen sikernek nevezte, hogy az első „kihelyezett” CERN-es vállalkozás, az Európai Nukleáris Kutatószervezet adatközpontja az MTA Wigner Fizikai Központjában kapott helyet. Ide érkeznek nagy sebességgel az LHC adatai, amelyeket a világ minden részén élő kutatók elemeznek.

Több területen hasznosultak az eredmények

A konferencián Rolf-Dieter Heuer, a CERN főigazgatója tartott előadást A nagy hadronütköztetővel az alapkutatások új korszakába léptünk címmel. A német fizikus mindenekelőtt az 1954-ben létrehozott CERN szerepét méltatva emlékeztetett arra, hogy az Európai Nukleáris Kutatószervezet máig legjelentősebb „mellékterméke” a világháló, de eredményei hasznosultak – egyebek mellett az orvosi diagnosztikában és terápiában is.

Az LHC-ról elmondta, hogy a francia-svájci határon létrehozott részecskegyorsító a világegyetem egyik leghidegebb helye, ahol mínusz 271 Celsius-fok uralkodik, kevesebb, mint a világűrben. Ugyanakkor ez galaxisunk egyik legforróbb pontja, hiszen két protonnyaláb ütközése 1000 milliószor magasabb hőmérsékletet teremt, mint a Nap belsejében, ám sokkal kisebb térfogatban.

A világ legerősebb „mikroszkópja”

A kísérleti berendezés céljaival kapcsolatban a CERN főigazgatója hangoztatta, hogy segítségével például arra keresnek választ, hogy milyen volt a korai univerzum. Rolf-Dieter Heuer a világ legerősebb „mikroszkópjának” nevezte az LHC-t, mondván: a legnagyobb földi telepítésű és űrteleszkópokkal legfeljebb az ősrobbanás után 400 ezer évvel uralkodó állapotokat lehet vizsgálni a világegyetemben. Ezzel szemben az LHC megmutatja, hogy milyen állapotban volt az anyag a másodperc töredékének elteltével az ősrobbanás után.

Az LHC révén az antianyag rejtélyét is remélik megoldani, hiszen minden részecske képződésével egyidőben keletkezik ugyanolyan antirészecske, s a kettő kioltja egymást, energiát szabadítva fel. Mindazonáltal a természet megoldotta, hogy a részecskékből valamivel több keletkezik, ennek a parányi többletnek köszönheti világunk a létét.

Csak a tömeg nélküli részecskékre voltak érvényesek

Rolf-Dieter Heuer kitért a többi részecske tömegéért felelős Higgs-részecskére is, amelynek létezését Peter Higgs brit fizikus tételezte fel elsőként. „Az 1960-as évekig a fizika törvényei kizárólag a tömeg nélküli részecskékre voltak érvényesek” – hangsúlyozta. „Ismertük a Higgs-bozon összes tulajdonságát, csupán azt nem tudtuk, hogy létezik-e” – fogalmazott Rolf-Dieter Heuer.

Ötven évvel Peter Higgs elméletének a kidolgozása után, idén július 4-én jelentették be az LHC tudósai 400 trillió proton-proton ütközési adat elemzése alapján, hogy létezik a Higgs-bozon, azóta a vizsgált ütközések száma csaknem megháromszorozódott. A furcsa részecskéről azonban, amely különböző kísérletekben különbözőképp „mutatja meg magát”, nem lehet még tudni, hogy az a bizonyos Higgs-bozon, vagy a Higgs-bozonok családjának egyik tagja-e.

„Ez olyan, mintha egy meghatározott típusú hópelyhet keresnénk a hóviharban” – jegyezte meg a fizikus, hozzátéve, hogy a Higgs-részecske tulajdonságainak megismerésével közelebb kerülnek a világegyetem tágulásáért felelős sötét energia természetének megismeréséhez. „Egy egészen új kutatási irány nyílik meg” – összegezte Rolf-Dieter Heuer.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.