Óriás rádióteleszkópot avattak a sivatagban

Ausztrália óriás rádióteleszkópot avatott az ország nyugati részében lévő sivatagban: a berendezéssel távoli galaxisokat fedezhetnek fel.

KG
2012. 10. 05. 21:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Australian SKA Pathfinder (úttörő) névre hallgató távcsövet a nyugat-ausztráliai sivatagban lévő Murchinson rádióasztronómiai obszervatóriumban állították fel: 36, egyenként 12 méter átmérőjű antennája van.

A gigászi méretű berendezés, amelynek a költsége 140 millió ausztrál dollár (31,2 milliárd forint) a már működő teleszkópokénál nagyobb sebességgel pásztázhatja az égboltot. Nagy érzékenységű antennái a Tejútról érkező leggyengébb sugárzást is képesek észlelni, így információkat képeset szállítani a távoli galaxisokról is.

A teleszkóp rádióhullámainak tanulmányozásával a csillagászok egyedülálló információkat kaphatnak a világűrről Brian Boyle, a Brit Nemzetközösség Ipari és Tudományos Kutató Szervezetének igazgatója szerint.

Az univerzum keletkezéséről is tájékozódnának

A hullámok „tájékoztatást adhatnak a csillagok létrejöttében szerepet játszó gázokról és olyan egzotikus jelenségekről, mint a pulzárok és kvazárok, kitágítva így a világegyetem fizikai törvényeivel kapcsolatos ismereteink határait” – mondta Brian Boyle. A rádióasztronómia az univerzum keletkezéséről tájékoztat bennünket – tette hozzá.

Chris Evans ausztrál tudományügyi miniszter szerint a teleszkóp, amely 50 évre biztosít kutatási lehetőséget Ausztráliának, az egyik legnagyobb teljesítményű a világon, és a kapacitása messze meghaladja a már működőkét.

Nem volt olcsó a rádióteleszkóp

A 2,5 milliárd dolláros (544 milliárd forintos) SKA (Square Kilometre Array) nevű, több ezer antennát összekötő távcsőhálózat-programban, amelynek az építése 2016-ban kezdődik, a Dél-afrikai Köztársaság és Új-Zéland is részt vesz. A program célja a szupernóvák, sötét lyukat, sötét energia, és a világegyetem 14 milliárd évvel ezelőtti keletkezése nyomainak a kutatása.

Csupán az ausztráliai teleszkóp adatait 130 intézmény mintegy 330 tudósa tanulmányozza – közölte a miniszter az ABC rádióban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.