Összekaszabolták a pandákat

Kína közkedvelt nemzeti jelképére, a pandára meglehetősen másként, eledelként tekinthetett a prehisztorikus ember – állítják kínai kutatók.

BL
2012. 10. 15. 20:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vej Kuangpiao szerint azok az ősemberek, akik a mai Kína délnyugati részén található Csungcsing városa vidékén éltek, pandákat ettek. Vej, egy csungcsingi múzeum paleoantropológiai intézetének kutatója elmondta, hogy a kiásott őskövületek közül sok „azt mutatta, hogy az ember egykor összekaszabolta a pandákat”. „A primitív időkben az emberek nem öltek volna meg állatokat úgy, hogy az szükségtelen számukra” – idézte Vejt a Chongqing Morning Post című helyi lap beszámolója. A kutatók ezért vélik úgy, hogy a pandák az ember táplálékául szolgáltak.

Ugyanakkor Vej hozzátette, hogy szó sem volt „óriásokról”, mert azokban az időkben a pandák mérete jóval kisebb volt a mostaninál, körülbelül a tibeti masztiff méretével egyezett meg. A csungcsingi magas hegyekben már tízezer–egymillió évvel ezelőtt is éltek vadon pandák, amelyek aztán többféle irányban hagyták el a területet, például a szomszédos szecsuani tartomány felé, amelyet ma a pandák szülőhelyének tekintenek. Vej egyébként társszerzője Az óriáspandák eredete című díjnyertes könyvnek.

A kínai kormány nagy összegeket fektet az őshonos állatfaj tanulmányozásába és abba, hogy túlélésüket biztosítsa. A vadon élő pandák száma jelenleg 1600 körül van, kritikusan veszélyeztetett fajnak számít az orvvadászat és az emberi terjeszkedés miatt. Háromszáznál több példány él fogságban, főként a kínai tenyésztési program keretein belül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.