Szent-Györgyi Albert 75 éve kapta meg a Nobel-díjat

Hetvenöt éve, 1937. október 28-án ítélte oda a svéd Karolinska Intézet Szent-Györgyi Albertnek az 1937. évi élettani és orvosi Nobel-díjat.

2012. 10. 28. 4:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hetvenöt éve, 1937. október 28-án ítélte oda a svéd Karolinska Intézet Szent-Györgyi Albertnek az 1937. évi élettani és orvosi Nobel-díjat „a biológiai égési folyamatok terén tett felfedezéséért, különösen a C-vitamin, valamint a fumársav-katalízis vonatkozásában”. Szent-Györgyi az első és máig az egyetlen magyar tudós, aki a világ legnagyobb tudományos elismerését Magyarországon dolgozva, hazai eredményeiért nyerte el.

Külföldi képzés után 1928-ban tért haza

Szent-Györgyi Albert 1893. szeptember 16-án született Budapesten, orvosi diplomáját 1917-ben szerezte meg. A következő évtizedben Prága, Berlin, Hamburg, Leiden, Groningen, London és Cambridge intézményeiben képezte magát tovább, ahol elmélyült a fizikában és a kémiai doktorátust is megszerezte. A már nemzetközi hírű tudós gróf Klebelsberg Kunó kultuszminiszter felkérésére 1928-ban tért haza, s elvállalta a Kolozsvárról Szegedre áthelyezett tudományegyetem biokémiai tanszékének vezetését.

Még külföldön megfigyelte, hogy egy jellegzetes oxidációs folyamat valamiért lassúbb a vártnál, ami redukáló anyag jelenlétére utalt. Itthon befejezett kutatásai során fedezte fel a fumársav katalitikus hatását, így jutott el a C-vitamin izolálásához. Szent-Györgyi ezt ignóznak, nemismerem-cukornak, később Godnóznak (Isten-tudja-cukornak), végül a tudóstársai számára is elfogadható hexuronsavnak nevezte el. Több mázsa(!) mellékveséből sikerült 25 grammnyi ismeretlen anyagot izolálnia, de ez a mennyiség nem tette lehetővé a beható vizsgálatot.

 

Vita a C-vitamin felfedezésének elsőségéért

Szent-Györgyi szegedi munkatársa, Joseph Svirbely magyar származású amerikai kémikus 1931-ben bebizonyította, hogy az állati mellékvesekéregben talált anyag a C-vitaminnal azonos, amelyet addig kémiailag nem ismertek, csak skorbutellenes hatásáról tudtak. Szent-Györgyiék 1932. április 15-én tették közzé felfedezésüket a Nature című folyóiratban, ám az amerikai Charles Glen King két héttel előbb írt a Science-ben hasonló közleményt. Több évig tartó vita után kiderült, hogy Szent-Györgyi már március 18-án, a budapesti Orvosegyletben kijelentette, hogy a hexuronsav és a C-vitamin ugyanaz az anyag, így övé lett az elsőség.

 

 

A szegedi paprikában több van, mint a citrusfélékben

Szent-Györgyi ismerte fel, hogy a szegedi pirospaprika sokkal többet tartalmaz a C-vitaminból, mint a citrusfélék. (A legenda szerint felesége paprikát adott a vacsorához, amit a professzor nem szeretett, a feleségét viszont nagyon, így a zöldséget a zsebébe dugta. Az asztaltól felkelve jutott eszébe, hogy ennek a növénynek az aszkorbinsav-tartalmát még nem vizsgálta meg. Rögvest a laboratóriumba sietett, és másnapra már tudta, hogy a szegedi paprika valóságos raktára a C-vitaminnak.) Lévén az „alapanyag” közvetlen közelükben, csakhamar egy kiló volt a birtokukban a porból, amely ekkor kapta „aszkorbinsav” (skorbutellenes anyag) elnevezését.

Szent-Györgyi Albert Nobel-díj plakettje ma is Szegeden látható

Szent-Györgyit már 1934-ben orvosi Nobel-díjra jelölték, de csak 1937-ben kapta meg a biológiai égésfolyamatok, különösen a C-vitamin és a fumársav katalízisével kapcsolatos felfedezéseiért. Az érmet Szegedre vitte, majd a második világháború kezdetén a Magyar Nemzeti Múzeum megvásárolta tőle. A plakett ma is ott látható, a tudós a múzeumtól kapott összeget a finn–orosz háború finnországi szenvedőinek ajánlotta fel. A Nobel-díj átvételekor öröme felhőtlen volt, mivel meggyőződése volt, hogy olyan felfedezéssel vitte előre a tudomány ügyét, amely nem szolgálhatja az öldöklést. Néhány évvel később aztán rezignáltan kellett tudomásul vennie, hogy a náci Németországban olyan aszkorbinsav-készítményt kezdtek gyártani, amelynek révén a tengeralattjárók legénysége hónapokig volt képes a nyílt tengeren az ellenséges hajókra vadászni...

A Szent Koronát hazahozó amerikai delegáció tagja volt

A modern, szókimondó, közvetlen, demokratikus tudósért tanítványai rajongtak, a tudományos körökben azonban nem, így akadémiai tagságát a Nobel-díj dacára is csak nehezen nyerte el. A második világháború idején titkos diplomáciai küldetést is teljesített, a nyilas puccs után illegalitásba kellett vonulnia, mert Hitler személyesen adott parancsot elfogatására. 1945 után pártonkívüli személyiségként meghívott parlamenti képviselő volt. 1947-ben – mivel úgy látta, a kommunista párt egyre növekvő hatalma az általa képviselt értékeket és személyes szabadságát is veszélyezteti – svájci szabadságáról az Egyesült Államokba utazott. Itt a számára létrehozott Izomkutató Intézetben folytatta munkáját. Szent-Györgyi Albert 1976-ban a Szent Koronát hazahozó amerikai delegáció tagja volt, utolsó éveit a rákkutatásnak szentelte. 1986. október 22-én, 93 éves korában hunyt el.

Végezetül két felvétel az egykori Filmhíradóból Szent-Györgyi Albertről:

 

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.