Szőlőtermesztésre alkalmas kőzet a Marson?

Meglepetést okozott a Curiosity marsjáró által megvizsgált első kőzet: a tudósok szerint hasonlóságot mutat a Földön található ritka vulkáni kőzettel.

BuL
2012. 10. 12. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A marsjáró két hete vizsgált meg egy focilabda nagyságú, piramis alakú képződményt. Többek között lézeres kémiai távérzékelő- és mikro-fényképezőgéppel is „bombázta”, amely az elpárolgó részecskékből állapította meg a kőzet kémiai összetételét. A teszt azonban meglepő eredményre vezetett. A vártnál több nátriumot és káliumot mértek az elemzéskor, viszont hiányzott belőle a vas és a magnézium – közölték csütörtökön a Mars-program tudósai, akik a korábbi Mars-expedíciók során megvizsgált kőzetekhez hasonló összetételre számítottak.

„Úgy tűnik, egy új kőzetfajtára bukkantunk” – mondta el Ralf Gellert az ontariói Guelph Egyetemről. Mint a Curiosity-programban résztvevő kollégái kifejtették, a képződmény nem a marsi kőzetekhez, hanem inkább olyan ritka földi vulkanikus kőzetekhez hasonlít, mint amilyeneket Hawaiin lehet találni. Ezek a kőzetek magas nyomáson, mélyen a földfelszín alatt formálódtak, és valaha vizet tartalmaztak.



A NASA bolygókutató részlege, a Jet Propulsion Laboratory közelmúltban elhunyt mérnöke után Jake Matijevic-sziklának nevezte el képződményt, aminek keletkezési idejét még nem tudták megállapítani.

Két hónapja bandukol a marsjáró

A hatkerekű, radioizotópos termoelektromos generátorral működő Curiosity, hivatalos nevén Marsi Tudományos Laboratórium augusztus 6-án landolt a vörös bolygón. A 2,5 milliárd dolláros összköltségű, csaknem két földi évre tervezett program célja, hogy kiderítsék: létezhettek-e valamikor a Marson mikrobiális életformák kifejlődését lehetővé tévő feltételek.

A Curiosity jelenleg a Glenelg-pont felé tart, amely körülbelül 400 méterre van a landolás helyétől. Ott végzi el az első fúrásokat és mintavételeket. A marsjáró végső úti célja a Gale-kráterben magasodó öt kilométeres, réteges szerkezetű Aeolis-hegy.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.