”Szuperegerek” Európában

A kisemlős tanulmányozása közelebb viheti a kutatókat a férfiak terméketlenségének megértéséhez is.

BE
2012. 10. 10. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Normális esetben a hibridizáció – amikor két alfaj egyedeinek párosodásából utód születik – a spermium minőségének gyengülésével, alacsonyabb ivarsejtszámmal jár a hím utódoknál. A nyugat-erópai Mus musculus domesticus és a kelet-euópai Mus musculus musculus közös utódainál azonban meglepő módon a normálisnál jóval nagyobb számú spermium termelődik.

Norvégiától Bulgáriáig

Stuart J. E. Baird evolúcióbiológus, a portugáliai portói egyetem kutatója csoportjával laboratóriumi körülmények között keresi a választ arra, hogy miként jön létre a változás. Eddigi eredményeikről a brit tudományos akadémia folyóiratában, a Proceedings of the Royal Society B-ben számoltak be.

A házi egér két alfaja megőrizte azt a képességét, hogy egymás között szaporodjon, ami az adatok szerint legalább 6 ezer éve meg is történik. Norvégiától Bulgáriáig húzódik az a mintegy 20 kilométer széles észak–déli sáv, amelyen belül a keveredés zajlik, ebben a zónában élnek a hibrid házi egerek. Az egérhibridizáció frontvonala Baird szerint a biológiai megfelelője egy atomütköztetőnek: két fajt egymásnak ereszt természetes körülmények között, és lehetővé teszi, hogy a tudósok megfigyeljék az eseményeket.

E zóna cseh–bajor régiójában a kutatók egyre több olyan hím nyugati egeret találtak, amelyek Y kromoszómája a keleti egértől jött. Más szóval, amikor a nyugat-európai házi egér keleti társával párosodott, akkor az utódok a keleti hím kromoszómáját vitték tovább.

A férfiak terméketlenségét is megérthetik

Baird csoportja 212 egeret fogott be, majd vizsgálta hímivarsejtjeik minőségét és mennyiségét, ezenkívül pedig genotípusukat is megállapította. Az elemzés megmutatta, hogy a nyugat-európai házi egerek közül azok, amelyek a hibridizáció során átvették a keleti egér Y kromoszómáját, jóval – átlagosan 6 millióval – nagyobb számú spermiummal rendelkeztek, mint bármelyik az eredeti két altípus közül.

A további genetikai elemzésektől és laboratóriumi vizsgálatoktól azt várják, hogy választ kaphatnak az emberi spermium minőségét meghatározó okokra is – idézte Bairdot a LiveScience című tudományos portál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.