Több kihalást is túléltek már

Florida közelében talált kövületek arról tanúskodnak, hogy egyes mélytengeri állatfajok régebben léteznek, mint azt eddig feltételezték.

BL
2012. 10. 11. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A floridai fosszíliák a legrégebbi maradványai ma is létező mélytengeri organizmusoknak, például tengeri sünöknek, tengeri csillagoknak, tengeri uborkáknak és kígyókarúaknak – mondta Ben Thuy, a Göttingeni Egyetem munkatársa, a felfedezést bejelentő nemzetközi kutatócsoport vezetője. A tanulmány a PlosOne című szaklapban jelent meg csütörtökön.

A Florida-közeli leletekből arra lehet következtetni, hogy a mai mélytengeri ökorendszerek sokkal régebb óta léteznek, mint azt eddig feltételezték. Feltehetőleg a mélytengereket kevésbé érintik a tömeges kihalások és a globális változások, mint a sekélyebb vizeket – fejtette ki a kutató. Szakértők eddig is úgy vélték, hogy a mai mélytengeri ökoszisztémák több átalakulás során, tömeges fajpusztulások és az óceánok globális változásai során jöttek létre. Mivel azonban mélytengeri élőlényeket ritkán találnak megkövült formában, e feltevésre eddig nem volt közvetlen megerősítés.

A most felfedezett fosszíliák viszont arra engednek következtetni, hogy a tengerek mélyén élő lények jelentős része régebbi az eddig feltételezettnél – mondta el Thuy. „Még a világtengerek legutóbbi nagy változásai, a kréta kor és a paleocén kor idején is léteztek olyan területek a mélyben, ahová az organizmusok elrejtőzhettek, visszavonulhattak” – tette hozzá. A kutatásban a németek mellett osztrák, svéd és angol szakemberek is részt vettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.