A floridai fosszíliák a legrégebbi maradványai ma is létező mélytengeri organizmusoknak, például tengeri sünöknek, tengeri csillagoknak, tengeri uborkáknak és kígyókarúaknak – mondta Ben Thuy, a Göttingeni Egyetem munkatársa, a felfedezést bejelentő nemzetközi kutatócsoport vezetője. A tanulmány a PlosOne című szaklapban jelent meg csütörtökön.
A Florida-közeli leletekből arra lehet következtetni, hogy a mai mélytengeri ökorendszerek sokkal régebb óta léteznek, mint azt eddig feltételezték. Feltehetőleg a mélytengereket kevésbé érintik a tömeges kihalások és a globális változások, mint a sekélyebb vizeket – fejtette ki a kutató. Szakértők eddig is úgy vélték, hogy a mai mélytengeri ökoszisztémák több átalakulás során, tömeges fajpusztulások és az óceánok globális változásai során jöttek létre. Mivel azonban mélytengeri élőlényeket ritkán találnak megkövült formában, e feltevésre eddig nem volt közvetlen megerősítés.
A most felfedezett fosszíliák viszont arra engednek következtetni, hogy a tengerek mélyén élő lények jelentős része régebbi az eddig feltételezettnél – mondta el Thuy. „Még a világtengerek legutóbbi nagy változásai, a kréta kor és a paleocén kor idején is léteztek olyan területek a mélyben, ahová az organizmusok elrejtőzhettek, visszavonulhattak” – tette hozzá. A kutatásban a németek mellett osztrák, svéd és angol szakemberek is részt vettek.