Tudomány: nem nőknek való vidék?

Női tudósok, műszaki emberek, mérnökök vagy matematikusok – azt gondolnánk, ritkaságszámba mennek, pedig már az 1800-as években is volt példa rájuk.

rkk
2012. 10. 26. 9:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Charles Babbage masináját ma az első számítógépmodellként jegyzik, így Ada Lovelace bizony az első programozó lett volna a világon, bár maga a gép végül soha nem épült meg. A korát megelőző Ada Lovelace-ről egy évente visszatérő eseményt neveztek el Angliában: a 2009-ben, Suw Charman-Anderson író-újságíró kezdeményezésére indult programsorozat célja, hogy minden év október 16-án talk-show-val, demonstrációval és énekléssel hívják fel a figyelmet a tudós hölgyekre Londonban, Szlovéniában, Olaszországban, Svédországban és az Egyesült Államokban.

„Megpróbálunk inspiráló női szerepmodelleket bemutatni\" – mondta az eseményről korábban Charman-Anderson. „Azt szeretnénk üzenni a karrierjük különböző szakaszaiban járó nőknek, hogy akár ilyen eredményeket is képesek elérni. Itt van néhány nagyszerű nő, akiknek már sikerült.”

 

Ha nem is csak néhány, de biztos, hogy a férfiaknál jóval kevesebb nő érdeklődik ezek iránt a pályák iránt. 2011-ben az Egyesült Királyságban minden harmadik férfi reál területen (a tudomány, a tervezés vagy a technológia területén) dolgozott, míg a nők közül csak minden huszadik számíthatott ilyen karrierre – írta a műszaki-tudományos pályákon dolgozó nőkkel kapcsolatban kutatásokat végző Marion Scott egy blogbejegyzésben.

A férfiaknak sincs kedvük hozzá?

A történet nem feltétlenül csak a nőkről szól, és úgy tűnik, nem csak Magyarországon probléma a reál tudományok iránti csekély érdeklődés, Angliában sem mennek elegen ilyen pályára. Pedig a kutatások azt mutatják, hogy 2017-re már minden negyedik új munkahely ezen a területen jön majd létre.

„Lassan emelkednek ugyan a számok, de a helyzet az, hogy továbbra sincs elegendő férfi vagy nő, aki ezeket a pályákat választaná” – mondta az idei Ada Lovelace-nap egyik meghívottja, a távközlési technológiával foglalkozó Gia Milinovich. Ő úgy gondolja, az iskolának kellene bátorítania a gyerekeket, már egészen kicsi kortól. Az általános iskolások szerinte akár a programozással és a weblapszerkesztéssel is elboldogulnának, sőt, ha lehetőséget kapnának, rögtön el is kezdené őket foglalkoztatni a téma.

Nők az űrben

Az általános érdektelenség nem változtat azon, hogy a nők mérhetően kevesebben vannak a reál tudományokhoz kötődő állásokban. „A nőktől nem is várja senki, hogy ilyen témák egyáltalán érdekelhetik őket” – véli Helen Keen brit humorista és író. Ezért is választotta következő témájául azoknak a nőknek a történetét, akiket az 50-es, 60-as években űrhajósoknak képeztek ki a NASA-nál. A Mercury 13 néven futó női űrhajós csoport azt próbálta bebizonyítani, hogy a férfiakhoz hasonlóan képes felkészülni egy űrküldetésre. A hölgyek ugyanazt a kiképzést kapták, mint a férfi űrhajósok. Bár a  tizenkilenc versenyző közül tizenháromnak sikerült helytállnia a teszteken, végül egyiküket sem küldték ki az űrbe. „Nagyon inspiráló volt róluk olvasni, de végső soron tragikus ez a történet” – véli Keen.

Suw Charman-Anderson szerint nem csak akkor, de ma is azzal a problémával kell szembesülnie a nőknek, hogy a társadalom még mindig nem fogadja el, ha műszaki pályákon vagy a reál tudományok területén tűnnek ki. „Társadalmi elvárások vannak azzal kapcsolatban, hogy mit tanuljanak vagy mi iránt érdeklődjenek a nők” – mondta. Szerinte az Ada Lovelace-napnak sem az az üzenete, hogy a nőknek felülmúlni vagy helyettesíteni kellene a férfiakat, főleg azokat nem, akiket kiemelkedő tehetségük tesz pótolhatatlanná. Csak azt szeretnék, hogy több olyan nő legyen, aki a szakértelme révén válik ismertté.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.