Cigaretta: 100 millió embert ölt meg a 8 centis gyilkos

A cigaretta a leghalálosabb készítmény az emberi civilizáció történetében, a XX. században csaknem 100 millió embert ölt meg.

kn
2012. 11. 15. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cigaretta napjaink talán legveszélyesebb és legtöbb halálos áldozatot követelő legális élvezeti szere. Világszerte mintegy hatmillió, Magyarországon pedig 35 ezer áldozatot követel évente. A cigarettásdobozokon feltüntetett vegyi anyagok csak töredékét jelentik annak, ami valójában a dohányosok szervezetébe jut. Körülbelül négyezer kémiai vegyület található ugyanis a cigarettában, amelynek csak az egyike a függőség kialakulásáért felelős nikotin. A szárított dohánylevelek 12 százalék nikotint tartalmaznak, de ennek nagy részét eltávolítják magas hőmérsékleten szárítással. A nikotin 20-60 milligrammja már halált okozhat.

Szívinfarktus, agyvérzés, rák, impotencia

A dohányzás leggyakrabban szív- és tüdőbetegségekhez vezet, valamint a szívinfarktus, az agyvérzés, az idült obstruktív légúti betegség (COPD), a tüdőtágulás és a rák (elsősorban a tüdő-, a gége-, a szájüreg- és a hasnyálmirigy-rák), az impotencia, valamint az alulfejlett baba kialakulásának jelentős kockázati tényezője.

Az Egészségügyi Világszervezet becslései szerint a dohányzás 2004-ben 5,4 millió halálesettel volt összefüggésbe hozható, és a XX. század folyamán 100 millió ember halálát okozta. Hasonlóképpen, az amerikai Betegségfelügyeleti és Megelőzési Központ (Centers for Disease Control and Prevention) a dohányzást mint a fejlett országok emberi egészségre gyakorolt legfontosabb megelőzhető kockázataként és a korai halál egyik fontos okaként jellemzi.

Dohányfüstös családok, passzívan dohányzó gyerekek

A passzív dohányzásról szokás azt mondani, hogy akár kétszerte károsabb, mint az aktív. Bizonyítja ezt, hogy ha például egy gyermek kora kisgyermekkorától dohányfüstös családban nevelkedik, akkor a középiskolás korában végzett szűrésen a tüdeje nagyon erős dohányoséhoz hasonlítható. Sajnos ma már a magyar családok több mint fele dohányzik.

A dohányzás mértéke a fejlett országokban stagnál vagy csökken, az Egyesült Államokban 1965–2006 között a felére esett vissza, a felnőtteknél 42-ről 20,8 százalékra. A fejlődő országokban azonban évente 3,4 százalékkal növekszik a dohányzás mértéke.

James Buchanan Duke, a modern cigaretta atyja

A cigaretta a leghalálosabb készítmény az emberi civilizáció történetében, a XX. században csaknem 100 millió embert ölt meg – mondta Robert Proctor a Stanford Egyetemről. Na de ki találta fel a cigarettát, és mennyire felelős azért a számtalan halálért, amit ezzel okozhatott? Jordan Goodman a dohányzás történetéről írt könyvében ódzkodik ugyan attól, hogy felelősöket nevezzen meg, de egyértelműen kijelenti, hogy a mai értelemben vett cigaretta James Buchanan Duke nevéhez fűződik. Nemcsak a mai értelemben vett cigaretta köthető a nevéhez, de sokat tett a termék marketingjéért is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.